A világ legnagyobb pénzintézete, a JP Morgan Chase&Co több ezer pénzügyest alkalmaz majd, ha megnyitja új kelet-európai központját Varsóban. A szerződést már aláírtuk – mondta Mateusz Morawiecki miniszterelnök-helyettes a közrádióban.
Emlékeztetett arra, a svájci UBS, amely méretei alapján szintén benne van az első tízben a nagybankok világlistáján, már megnyitotta központját Krakkóban. A Goldman-Sachs, amelynek emberei Donald Trump legfontosabb tanácsadói, hamarosan leépíti londoni irodáját. Ott jelenleg háromezren dolgoznak, de ennek felét a Brexit miatt átirányítják a kontinensre. Lengyelország itt is több száz jó lfizető állásra számíthat – hangsúlyozta Mateusz Morawiecki miniszterhelyettes. Aki szerint összesen 30 ezer pénzügyes állás lehet Lengyelország haszna a Brexitből. A New York-i Bloomberg hírügynökség érdeklődött a londoni Cityben, hogy mi a helyzet, de senki sem akart neki nyilatkozni, hiszen a leépítés sehol sem örömünnep.
Mit is jelent a jó fizetés a pénzügyi szektorban manapság?
A kezdő fizetések a londoni Cityben úgy évi 62 ezer dollár körül vannak. Lehet ugyanennyit keresni Varsóban vagy Krakkóban? Elvben lehet, mert a csúcsfizetés ebben a kategóriában havi 5000 dollár körül van. Az alsó határ viszont csak havi 1400 dollár. Ez már közelebb van a kelet-európai realitásokhoz. Mint ahogy az is, hogy a lengyel Pekao pénzintézet azokat a honfitársait akarja hazacsábítani előnyös ajánlatokkal, akik évek óta a londoni Cityben dolgoznak, és most a Brexit miatt kérdésessé vált a jövőjük. Konkrét számokat itt nem mondtak a Bloomberg tudósítóinak, hiszen egyéni elbírálás alapján döntenek arról, hogy melyik pénzügyi szakértő mennyit is ér meg a Pekao pénzintézetnek Lengyelországban.
Lengyelország tehát 30 ezer pénzügyes "menekültre" számít a Brexit nyomán, de az igazi nyertes Németország lesz. A Bloomberg korábban beszámolt arról, hogy Frankfurt jelentős részben átveheti London szerepét, mint az Európai Unió pénzügyi központja. Annál is inkább, mert Németország Európa vezető gazdasága, mely sokkal szorosabban együttműködik a többi állammal, mint Nagy-Britannia, melynek külkereskedelme nagyobb részt az EU-n kívüli államokra jut. Frankfurt vonzerejét az is növeli, hogy ott van az Európai Központi Bank. Ez távolról sem játszik olyan jelentős szerepet a globális pénzügyekben, mint a Fed, a "nagy testvér", de a jelentősége egyre növekszik főként, ha Macron francia elnök reformjai legalább részben megvalósulnak, és lesz közös pénzügyminisztere az eurózónának, aki minden bizonnyal a németek közül kerül majd ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.