Gazdaság hvg.hu 2017. február. 03. 15:31

Mi köze az amerikai hamburgernek az európai vaj drágulásához?

2016 áprilisában egy tonna vaj világpiaci ára 2500 euró volt. Ma 4500 euró, vagyis az emelkedés 80 százalékos. Mi okozta ezt a hatalmas változást?

 Az egyik fő ok az, hogy az amerikai McDonald’s éttermekben újra visszatért alapanyagként a vaj, sőt egyre többet használnak fel belőle. Európában jelenleg stagnál, sőt egyes országokban, mint például Franciaországban, az egészségesebb étkezési szokások térhódításával, csökken a vaj fogyasztása. Közben Európa egyre kevesebb tejet termel a 2014-15-ös válság óta, akkor hatalmas fölösleg halmozódott fel az alacsony felvásárlási ár miatt. 2016-ban csökkent Új-Zéland vajtermelése is, továbbá egy másik nagy exportáló országé, Argentínáé is. Igaz ott ennek időjárási okai is voltak, a nagy esőzések járhatatlanná tettek sok utat. Az Egyesült Államokban viszont elkezdett nőni a vajfogyasztás, nem kis részben a McDonald’s éttermek új, „vajbarát” étlapjának köszönhetően. Mexikó, Kína és több arab ország is egyre több vajat vásárol – írja weboldalán az RFI francia rádió.

A folyamatok eredményeként az uniós tagországokból az EU-n kívülre irányuló vajexport 26 százalékkal nőtt, pedig közben fennmaradt az Oroszországot sújtó kereskedelmi tilalom. Az ár tehát 2017 februárjára alaposan megugrott, és a tavalyi tonnánkénti 2500 euróról 4500-ra nőtt. Az öreg kontinensnek még hatalmas tejporkészletei vannak, de a vaj már fogytán. Most tehát dörzsölhetik a tenyerüket a vajtermelők, mert a világpiacon nagy a kereslet és magas az ár is. Ennek viszont az európai pékek, a cukrászok és általában a vajat felhasználó élelmiszergyártók nem örülnek. És persze az európai fogyasztók sem járnak jól, Németországban már 40 százalékkal emelkedett a vaj ára, és hamarosan át kell írni az árcédulákat a többi uniós tagállamban is.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.