Beindul a henger: az ázsiai birodalom óriási léptekkel indul meg a zöldgazdaságú, tisztább közeljövő felé. 2020-ig beforgatnak több mint 100 billiót az ágazatba – és kreálnak eközben még 13 millió új munkahelyet is.
A The Guardian szerint az évtized végéig Kína 292 milliárd fontot (azaz több mint 340 milliárd eurót) kíván befektetni a megújuló energiás technológiákba. Az utóbbi néhány évben az ázsiai ország a világ legnagyobb zöld-befektetőjévé nőtte ki magát; az adatok szerint 2015-ben például önmagában a dupláját költötte a szektorra, mint az egész Európai Unió.
A brit lap értesülései szerint Kína 2020-ig összesen közel 105 billió forintot fog befektetni a megújuló energiába. (A mai napi árfolyamon számoltan: 1 font = 358,9 forint, amit 292 milliárddal felszorozva összesen mintegy 105 billiót, azaz 0,105 billiárd forintot kapunk.) Ez finoman szólva is jó sok zöldenergiás (nap, szél, víz, biogáz stb.) beruházást jelent – és a tervek szerint csak új munkahelyből is fog mintegy 13 milliót teremteni a szektoron belül. Kína mindettől azt reméli, hogy a következő évtizedre fordulva 50 százalék alá tudja csökkenteni a fosszilis energiatermelésének részarányát.
Megdöbbentő vállalást tett Kína
Van úgy, hogy az ötéves tervből is kiolvashatók konkrétan a mára is vonatkozó törvényszerűségek és követendő irányok. Legalább is ezt bizonyítja a nemrég bejelentett 13. kínai ötéves tervben szereplő drasztikus CO2-csökkentési cél, illetve az abból következő brutális szélenergia kapacitás növelés, amit az idei évre (is) belengettek. A tavalyi ígéreten már túljutottak - megcsinálták.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.