Látványos fotók jelentek meg a Karácsonyfa-halmazról és egy másik, látszólag ünnepi fényekben úszó klaszterről is.
NGC 2264 – így hívnak egy, a Földtől nagyjából 2500 fényévnyire lévő csillaghalmazt a Tejútrendszerben. Ez még nem tűnik túlzottan érdekesnek, ám van egy sokkal sejtelmesebb neve is: Karácsonyfa-halmaz.
A kozmikus viszonylatban fiatalnak számító, 1–5 millió évesre datált csillaghalmazt az arizonai Michael Clow asztrofotós örökítette meg legutóbb, még novemberben – majd ezt kombinálta a NASA Chandra röntgenobszervatóriumának adataival, így megszületett a karácsonyfa-szerű fotó a klaszterről.
A csillagok között kavargó gáz zöld színben jelenik meg, míg a csillagok több színárnyalatban pompáznak.
Mint a Space.com írja, a NASA is elkészítette a maga ünnepi fotóját – ez azonban az NGC 602 nevű, a Kis Magellán-felhő szélén lévő csillaghalmazt ábrázolja. Ez úgy néz ki, mint egy karácsonyi fényfüzérekkel díszített koszorú. Az aprócska fénypontok azonban nem csak csillagok, hanem a halmaz mögött meghúzódó komplett galaxisok. Az NGC 602 csaknem 200 000 fényévnyire van a Földről.
Utóbbi fotó a Chandra mellett a James Webb űrteleszkóp felvételeit elegyíti; előbbi röntgenképeiből a piros pontok a fiatal csillagok, míg a Webb infravörös adatai a porfelhőket mutatják citromsárga, zöld és kék színekben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.