Bár az idén több mint hétmillióval több turista érkezett Spanyolországba, mint egy évvel korábban, a külföldi vendégek kevesebbet költöttek, mint egy évvel korábban. Madrid ezentúl rá akar hajtani a pénzesebb látogatókra.
Kifulladni látszik Spanyolország idegenforgalma: bár tavaly 75 millió külföldi érkezett az ibériai országba – hét millióval több, mint egy évvel korábban – a szakemberek tudják, a növekedés leginkább annak szól, hogy biztonsági megfontolások miatt sok vendég elpártol a mediterrán térség többi hagyományos turista paradicsomától. A The Guardian adatai szerint a statisztikák azt mutatják, a 2016-ban Spanyolországba érkezett turisták tizede ment volna más országba, ha ott stabil lett volna a belpolitikai helyzet. Az is gondot okoz, hogy ugyan nő a látogatók száma, az egy főre költés esik, az európaiak például átlagosan két-három százalékkal kevesebb hagynak ott, mint a korábbi években.
A brit lap szerint Madrid megfogadhatja az Ernst and Young tanácsadó cég javaslatait: ezek szerint az a megoldás, ha Spanyolország nem további kedvezményekre, hanem a pénzesebb „prémium turisták” magához vonzására összpontosítja figyelmét. A javaslatok már csak azért is termékeny talajra hullanak, mert a spanyolok – bár tisztában vannak azzal, hogy a turizmus euro milliárdokat hoz – kezdik unni a vendégek áradatát. „Néhány hely, például Barcelona, már a telítettséghez közel áll, s helyi lakosság úgy érzi, lerohanják őket a turisták hordái” – idézte a lap az egyik spanyol szakembert, aki arra is emlékeztetett, hogy a katalán városban már tüntettek is a turisták jelenléte ellen. A helyiek leginkább azokra vannak kiakadva, akik szinte ki sem mozdulnak a kis bérelt szobákból, s legfeljebb cigarettára és alkoholra költenek.
Madrid a tengerpart fejlesztése mellett a művészeti és kulturális kincsekre akarja helyezni a hangsúlyt, s azt kívánja sugallani a külföldnek, hogy a turistaszezon hosszabb, mint a nyár néhány hónapja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.