Gazdaság hvg.hu 2016. december. 23. 11:26

Putyin örül, hogy Oroszország csak a falnak megy, nem a szakadékba

Hiába szenved Oroszország a nyugati szankciók és az alacsony olajárak miatt, Putyin előállt a végső érvvel: minden relatív.

Minden relatív – így reagált Vlagyimir Putyin arra a felvetésre, hogy az orosz gazdaság továbbra is mélyrepülésben van. Az orosz elnök arról beszélt évzáró sajtótájékoztatóján: míg tavaly 3,8 százalékos volt a gazdasági visszaesés, jövőre már csak 1 százalék körüli lehet a mínusz. Arra Putyin is kitért, hogy az alacsony olajárak rosszat tesznek a gazdaságnak – a mélyrepülés másik okáról, az EU és az USA szankcióiról nem beszélt.

Szerinte hordónként 40 dollár lehet jövőre a nyersolaj világpiaci ára, azaz a mostanihoz képest további csökkenést vár. Nem tagadta, hogy ez rosszul fogja érinteni az orosz gazdaságot, de azt ígérte, hogy a szociális kiadásokra továbbra is megteremtik a forrást. Az elképzelhető, hogy a hadiiparra kevesebbet fognak költeni – tette hozzá. Igaz, van honnan csökkenteni: míg 2011-ben még csak a GDP 2,7 százalékát vitték el a katonai kiadások, addig idén már 4,7 százalékot.

Persze az arányokról sokat elmond a tény: Putyin hiába büszkélkedik azzal, hogy egyre jobban felpörög az orosz techszektor, fegyverekből pontosan kétszer akkora értékben exportáltak, 14 milliárd dollárnyit egy év alatt.

Magyarországról is beszélt, igaz, nem sokat. Egy lengyel újságíró kérdésére az Index szerint azt mondta, "érthető, ha a migráció migráció kapcsán vannak országok, amelyeknek nem tetszenek a brüsszeli döntések, de ezt Lengyelországnak vagy Magyarországnak nem velünk kell megtárgyalnia, nem is teszik, hanem Brüsszellel."

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.