A tárgyalásokat vezető uniós tárgyaló két év múlva már túl szeretne lenni a Brexitről szóló egyeztetésen.
2018 októberére le kell zárni a britek unióból való kilépéséről szóló tárgyalásokat – közölte Michel Barnier. A francia politikus, aki a londoni kormánnyal folytatandó tárgyalásokat vezeti majd az unió részéről most először szólalt meg a Brexitről. Azt mondta, a kilépési folyamatra rendelkezésre álló két évet nem szeretnék túllépni. És ha valóban 2019 márciusában ratifikálni akarják a Brexitet, akkor öt hónappal korábban be kellene fejezni az erről szóló egyeztetést.
A 2019 márciusi dátum azért fontos, mivel két hónappal később már az európai parlamenti választásokat tartják Európa-szerte, ami az uniós választási szezon kezdete – hagyományosan ezt követően áll össze az új Európai Bizottság.
Ehhez viszont a brit kormánynak tartania kell a szavát, és 2017 első negyedévében be kell nyújtania a kilépés megkezdéséhez az úgynevezett 50. cikk szerinti kérelmet. Itt is elakadhat azonban a dolog, ha a brit legfelsőbb bíróság úgy dönt: a kérelem benyújtását parlamenti jóváhagyásnak kell szentesítenie.
A legfelsőbb bíróság hétfőn kezdte meg ennek a tárgyalását, a döntés azonban csak 2017 elejére várható. Az sem mindegy azonban, hogy ha így döntenek, a brit parlamentnek határozatot kell csak hoznia, vagy módosítania kell a szigetország uniós tagságáról szóló törvényt – ez esetben szakértők kizártnak tartják, hogy március végéig lezáruljon a jóváhagyási folyamat.
Barnier arról is beszélt, hogy a tárgyalások eddig ismeretlen területre vezetik az EU-t és a briteket is. Kiemelte: Londonnak tiszteletben kell tartaniuk az EU négy alapszabadságát. Kicsit egyszerűbben fogalmazva: csak akkor férhetnek hozzá az európai egységes piachoz, ha nem fogadják el a személyek szabad mozgását, tehát nem engedik be az országba az európai munkavállalókat. Ugyanezen a véleményen van a magyar kormány is, Orbán Viktor legutóbb Theresa May brit miniszterelnökkel folytatott tárgyalásain adott ennek hangot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.