„A csalódott 75 százalék”. Így hívják Nagy-Britanniában a 18-24 éves korosztály tagjait, akik az unióból való kilépés ellen szavaztak június 23-án. A fiatalok háromnegyede maradni akart az EU-ban. Most sokkan mennének. Az országból.
Hiába mentek el közülük sokan voksolni, nem voltak elegen, mert a hatvan fölötti korosztály aktívabb volt. És tagjai kiszavazták hazájukat az Európai Unióból. A fiatalok ezt nagyon zokon vették, mert mint mondják, az ő jövőjükről döntöttek azok, akiket a Brexit következményei, belátható időn túl, már nem fognak érinteni. A képzett, nagyvárosi fiatalok viszont egy olyan korszakra készültek, amelyben a brit szabályok egyben európaiak is, tehát az ötszázmilliós nagy piac lehetőségei motiválták őket. A csalódást demonstrációk és internetes blogok ezrei jelezték. De most egy közvélemény-kutatás eddig soha nem tapasztalt tendenciát jelez:
a megkérdezett 18-24 éves brit fiatalok 29 százaléka elhagyná hazáját.
Egy évvel ezelőtt a Quartz portál hasonló felmérésekor még csak 13 százalék fontolgatta a távozást. Ebben az időszakban egyetlen európai országban sem regisztrálták a potenciális kivándorlók számának ekkora növekedését. A Le Figaro cikke kiemeli, hogy például Franciaországban a 18-24 éves korosztály munkanélküliségi rátája 24 százalékos, miközben a csatorna túlpartján csak 13 százalék, tehát az angol fiatalok jobb helyzetben vannak. Vagy voltak eddig, mert a közvélemény-kutatást kísérő kommentárok szerint Theresa May politikája, a kemény feltételek közötti kilépés valószínűsége riasztja a brit fiatalokat.
A Le Figaro arra is utal, hogy Európa keletibb tájain persze sokkal erősebb az elvándorlás, a külföldi boldogulás szándéka. A francia lap szerint például minden második magyar fiatal próbálna szerencsét külföldön, a távozni szándékozók átlagos európai aránya 24 százalék. Eddig Nagy-Britannia volt az egyik preferált célországa a bevándorlásnak. És még a Brexit népszavazás óta is érkeznek sokan, mondván, addig lépjünk brit földre és találjunk brit munkahelyet, amíg lehet. A korábbi elemzésekből tudjuk, hogy elsősorban az átlagnál jobban képzett brit fiatalok akartak az EU-ban maradni, tehát most őket foglalkoztatja távozás gondolata.
Nemrég még azon bánkódott a francia sajtó, hogy a legtehetségesebb, főleg gazdasági, pénzügyi végzettséggel rendelkező francia fiatalok Londonban dolgoznak, mert ott sokkal jobban keresnek, mint otthon maradt kollégáik. Nem biztos, hogy pár év múlva London ugyanolyan boldogulást kínál a pénzügyi szektorban, mint most. Ezért fordulhat a trend Párizs, Frankfurt vagy Berlin javára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.