A lótenyésztés nagy szakértelmet és komoly beruházást igénylő üzletág. De ha van egy gazdag tulaj és hozzáértő gondozókat alkalmaz, nagyon fut a biznisz.
2004-ben a normandiai Les Monceaux csak egyike volt a sok kis lótenyésztő telepnek. Sőt, gyakorlatilag bezárásra ítéltetett. De Lucien Urano, a francia pizzakirály, a Pizza Pino étteremlánc tulaja másként vélekedett. Megvette a Les Monceaux ménest és mindössze néhány év alatt a világ egyik leghíresebb istállóját hozta létre. 2015-ben, a 18 hónapos telivérek árverésén megjelent Mohamed Al Maktum dubaji emír. Nem csak nézelődni jött. 2,6 millió euróért vett egy telivért, amely a világhírű deauville-i versenyeken fut és az árát tekintve rekorder, akárcsak a futamgyőzelmek számában.
Persze nem mindegyik ló ér ennyit, de tavaly 12 millió eurót inkasszált a tenyészet a 27 eladott telivérért. Pedig már nem az alapító francia pizzakirály a tulajdonos. Henri Bozo 2014-ben eladta a Les Monceaux-i ménest, a hozzá tartozó 280 hektáros területtel és „infrastruktúrával” együtt. A vételár titok, akárcsak az új tulajdonosok tényleges kiléte. Annyit árultak el, hogy francia, angol és német beruházók mellett egy tekintélyes katari személyiség is köztük van. Ugyanaz a személy, aki korábban már két kisebb normandiai istállót megvett.
Hogy van-e valami köze Tamin Al Thani katari herceghez, az emíri cím egyik várományosához, aki egyben a katari állami befektetési alap főnöke, továbbá a Paris Saint-Germain foci klub tulajdonosa is, nem tudni. Sokak szerint azonban van, vagyis a Paris Saint-Germaint birtokló herceg a francia lósportban is uralkodói címre tör. A fociban ez már megtörtént, a PSG úgy emelkedik ki a francia mezőnyből, mint a Bayern München a németből. De nem hálátlan a trónörökös, mert a legnagyobb presztízsű katari lóversenyt „Qatar Prix de l’Arc de Triomphe”, vagyis Katar Diadalív-díja néven rendezik meg minden évben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.