Gazdaság hvg.hu 2016. augusztus. 09. 12:26

Beleröhöghet a spanyol vizsgálók képébe Putyin bizalmasa

Maffiózó, politikus, bankár? Mindegyik!- ezt állítja Vlagyimir Putyin egyik bizalmi emberéről a spanyol csendőrség pénzügyi vizsgáló csoportja. A megállapítások aligha zavarják meg az érdekes pályát befutó orosz tisztségviselő álmát.

A Guardia Civil három éven keresztül vizsgálta egy bizonyos Alekszandr Romanov orosz gengszter főnök spanyolországi ügyeit. Őt el is ítélték csaknem négyéves börtönbüntetésre pénzmosásért és törvénytelen ingatlan üzletekért. A Bloomber amerikai gazdasági hírügynökség betekintést nyert a vizsgálati dossziéba, melyből arra is fény derült, hogy Romanov a Taganszkaja (tagankai) nevű bűnszövetkezet spanyolországi fejeként Putyin bizalmi emberével, Alekszandr Torsinnal állt kapcsolatban. Ő volt a keresztapa, a Big Boss, aki befolyásos pozíciókban oszthatott pénzmosási tippeket az orosz maffia külföldön tanyázó csoportjainak.


Véget nem érő telefonbeszélgetések folytak a maffiafőnök mallorcai villája és az orosz törvényhozás felsőháza között. Torsin ugyanis a kérdéses időszakban éppen ott volt alelnök. Az orosz maffiózó 1,65 milliós pénzmosást ismert be a spanyol bíróság előtt, de a Guardia Civil valószínűnek tartja, hogy ennél jóval többről volt szó. A felvetés nem alaptalan. Oroszország központi bankját azzal gyanúsítják, hogy a nemzetközi pénzmosás egyik fő végrehajtója. A Global Financial Integrity nevű szervezet adatai szerint a moszkvai központi bank 2004 és 2013 között 1000 milliárd dollárt mosott tisztára.


De kicsoda Alekszandr Torsin?

Változatos pályafutása során mindig közel állt az állambiztonsághoz és személyesen Vlagyimir Putyinhoz. 2004-ben ő vezette azt a vizsgálóbizottságot, mely a beszláni terrorista vérfürdő körülményeit elemezte. A vidéki iskolában 334 halálos áldozata volt az iszlamista terrorakciónak- köztük nagyon sok gyerek. A nagy érzelmi vihart kiváltó ügyet Putyin nem véletlenül bízta régi hívére, Alekszandr Torsinra. Különben kiderülhetett volna, hogy a biztonsági erők enyhén szólva nem álltak a helyzet magaslatán. Torsin aztán egyre emelkedett a ranglétrán és a spanyolországi nyomozás idején a felsőház alelnöke volt. Ám a pompás karrier ezzel még nem ért véget: kinevezték a Nemzeti Bank alelnökének. A pénzügyi válság idején nagy szükség van a politikai kapcsolatokra- indokolták a Nemzeti Bankban Putyin bizalmasának kinevezését, aki egyébként korábban is dolgozott már ott. Akkor az egyik beosztottja nem volt más, mint a Spanyolországban elítélt maffiafőnök, Romanov. Egyébként Romanov ugyan lebukott, de a Taganszkaja szervezet él és eleven Spanyolországban éppúgy, mint a Tambovszkaja (tambovi) maffia, melynek központja Szentpéterváron van. Egy spanyol bíró nemrégiben 142 bankszámlát és 191 ingatlant zárolt- valamennyi a két orosz csoport kezén volt.


Maga Torsin, a Nagyfőnök nem szerepel a gyanúsítottak között. Mi értelme lenne?- kérdeztek vissza a Guardia Civil nyomozói. Oroszország egyáltalán nem működik együtt az ilyen ügyekben. Maga Torsin csak annyit ismert el, hogy hatvanadik születésnapján köszöntötte őt a maffiafőnök, Romanov. Ez csak nem bűncselekmény Spanyolországban?
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.