Gazdaság hvg.hu 2016. július. 28. 07:10

Egy szép térkép, amelyen jól látszik a lemaradásunk

A fenntartható jóléti indexünk nem valami rózsás.

Látványos térképre vitte a Boston Consulting Group nemrég megjelent egyik felmérésének adatait Jakub Marian nyelvtanulással, tudománnyal és művészetekkel foglalkozó blogja.

A BCG az úgynevezett fenntartható jóléti indexet azért találta ki jó pár évvel ezelőtt, mert jobb mutatót szeretett volna nyújtani az ügyfeleinek a nemzeti össztermék (GDP) alakulása helyett. A GDP ugyanis – értelemszerűen – korántsem ad megfelelő képet arról, hogy egy országban mennyire jó élni.

A BCG számításában így a GDP csak egy a 44 vizsgált mutató közül, amelyek között szerepel például a munkanélküliség, az infláció, a várható élettartam, a betegségek előfordulása, az oktatás minősége és hozzáférhetősége, a természeti környezet állapota, a korrupció kontroll alatt tartása vagy a sajtó szabadsága is.

A térképen külön színek jelzik, hogy a maximális 100 pontot elérő Norvégiához képest mennyire vannak lemaradva az európai államok. Magyarország még éppen befér a 70-80 pont közötti csoportba, ahova a kelet-európai államok többsége tartozik, de kevés választja el attól, hogy a 60-70 közöttiek színét kapja, amelybe Fehéroroszország, Görögország, Horvátország, és Lettország sorolható. Kisebb meglepetésre viszont ebben az összeállításban a nyugati államok közül Olaszországot szűken verjük.

jakubmarian.com

A nyelvtanulásra koncentráló blog egyébként azt emeli ki, hogy a 90-100 pont között teljesítő élbolyban a germán nyelveket beszélő népek túlsúlyban vannak, és felteszi a provokatív kérdést, hogy ez vajon a véletlen műve vagy sem?

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.