Visszavonta a kormány egy tavalyi határozatát, amely több területen összesen 310 milliárd forintnyi EU-s és hazai forrást fordított volna a Balaton fejlesztésére egyebek mellett a vízminőség, az úthálózat, a gazdaságfejlesztés és a vasúti közlekedés területén.
A csütörtök esti Magyar Közlönyben kihirdették azt a kormányhatározatot, amelynek 6. pontjában visszavonták a 2014-től 2030-ig tartó időszakra szóló Balaton Területfejlesztési Koncepcióról, a Balaton Területfejlesztési Stratégiai Programról, valamint a 2014–2020-as időszakban, uniós és hazai pénzekből megvalósuló balatoni beruházásokról szóló tavalyi határozatot.
A Napi.hu szerint a visszavont határozatban összesen 310 milliárd forintnyi fejlesztésről döntöttek, ezt vonták vissza most néhány rövid sorban.
Ezektől a fejlesztésektől esik el a Balaton
Turisztikai fejlesztésekre korábban 26,7 milliárd forintot szántak, ebből 3,5 milliárd jutott volna bicikliút-építésre, 2,5 milliárd borutak kialakítására. Gazdaságfejlesztésre 25,2 milliárd forintot irányoztak elő, ebből 6,2 milliárd a balatoni cégek versenyképességének javítására jutott volna.
A Balaton vízminőségének javítására 59,2 milliárd forintot adtak volna, a kapcsolódó infrastruktúra fejlesztésére pedig 35 milliárdot. A közlekedésre szánt 95,5 milliárdból jutott volna a 710-es út (leendő M8-as autópálya) 3 kilométeres szakaszának, valamint egy autópálya-csomópont megépítésére Balatonkenese és az M7-es között. Az elektromos vasúti kör és a központi forgalomirányítás kiépítése 25 milliárdból valósult volna meg.
Technikai jellegű az elvonás?
A közelmúltban a kormány átszervezte a turisztikai igazgatást, egy új központi szervezet – a Magyar Turisztikai Ügynökség – alá rendelve a különböző területeteket, kormánybiztost is rendelve a feladathoz.
A lap értékelése szerint az elvonás technikai jellegű lehet, és a 2014–2020-as fejlesztési ciklusban is jut pénz a Balatonra.
Ez egybevág azzal, amit a kormányközeli napilapban hirdetettek ki a napokban: kiemelt turisztikai fejlesztési terület lesz a tó környéke (három másik térség mellett), és jövőre komplex, egységes elvek mentén kialakított szálloda- és turisztikaiattrakció-fejlesztések kezdődnek.
Négy turisztikai célpontot kiemelt a kormány
Nyugat-Magyarországtól Kelet-Magyarországig négy célpontot ezentúl kiemelt jelentőségűként kezelnek: jövőre komplex, egységes szállodafejlesztések kezdődnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.