Gazdaság Torontáli Zoltán 2016. március. 08. 17:46

Mit adhat a somlói galuska a tojásos rizsnek?

Bár még a WC-ülőkét és a tápszert is külföldről viszik be hazájukba a kínai turisták, mert a hazai termékek annyira gagyi minőségűek, de az új irány szerint lesz helye a minőségi áruknak a világ legnépesebb országában. Évente 25 millió új munkahelyet hoznak létre, és szegények tömegeit emelik ki a nyomorból. Ötéves tervükről tartott előadást egy magas rangú vezető, az előadás szünetében pedig jól megfért egymás mellett a tojásos rizs és a somlói galuska.

Tudta, hogy Kínában 3 ezer olyan gyár van, amely ontja a golyóstollakat – csak épp egyik sem képes előállítani a „hegyét”, vagyis a golyós részt? Pedig állítólag így van, ezt nem mi állítjuk, hanem az ázsiai nagyhatalom egyik Magyarországon járó miniszterhelyettese. Vang Hsziaohuj akkor hozta fel példának a golyóstollat (feltalálója közismerten magyar!), amikor arról beszélt, hogy az innovációban még mindig van hova fejlődniük, ami tényleg meglepő, a magas technológia néhány kiváló kínai termékére (egyebek mellett mágnesvasútra, Huawei-telefonra, ZTE-féle telekommunikációs hálózatokra) gondolva. A csúcstechnológiát azonban a golyóstoll hegye mellett sok más esetben is importálni kell, ami elolvasztja a kínai cégeknél keletkező profitot.

Bár Kínában nagyságrendekkel nagyobb a miniszterhelyettesek száma, mint nálunk, mégis érdemes lehet odafigyelni, ha egyikük Magyarországra jön, és a most induló 13. ötéves terv részleteit ismerteti. Magyarország oda is tette magát, Vang Hsziaohuj a Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) impozáns gellérthegyi villájában, zártkörű tájékoztatóval indította itteni turnéját – hatalmas panorámás terasszal a Budai Várra, az Országházra és a Belvárosra, ahol a vendégek a kínai–magyar barátság jegyében tojásos rizst és somlói galuskát egyaránt falatozhattak.

AFP / Wang Zhao

És hogy még miért nem árt komolyan venni a kínaiak vonalvezetését, próbálkozását az újításra? Kínáé a világ második legerősebb gazdasága, eddig húzott, de mostanában nagyon köhécsel a motor – ami a világ csaknem minden országára kihat. Tavaly augusztusban az egész világon végigsöpört az a pánikhullám, amely Kínából indult el, mert a befektetők attól tartottak, a világ második legnagyobb gazdaságának növekedése a vártnál jóval alacsonyabb lesz. Ha a világgazdaság egyik motorja lassabban pörög, akkor mindenhol lefékeződik a növekedés, márpedig a kínai feldolgozóipar növekedése egy ideje pocsékul fest. Egyre erősebb ugyanis a félelem, hogy valójában a kínai gazdaság nem is 7 százalékkal hasít, hanem csak stagnál, de legjobb esetben is csak 2 százalékkal növekszik, a hivatalos adatok pedig hamisak. Kínában emiatt tavaly június közepe óta tőzsdei krízis volt, ami gyorsan átterjedt a világ nagy tőzsdéire.

Zsiday Viktor befektetési szakember a hvg.hu-nak tavaly októberben adott interjújában azonban úgy vélte, hogy a kínai politikusok „iszonyatosan mélyen és szélesen belelátnak a gazdasági folyamatokba, értik a problémák gyökerét, ráadásul Kínának még van is eszköze arra, hogy kezelje a problémáit. Ezért szerinte nem valószínű, hogy óriási káoszba fulladna a kínai történet. 

Köszönjük, hogy megköszönhetjük, hogy itt lehetünk

A 13. ötéves terv főbb céljai 2020-ra

  • A GDP éves átlagban 6,5 százalékkal emelkedik
  • A szegénységben élők száma 70 millióval csökken
  • Az egy főre jutó átlagos jövedelem 12 ezer 600 dollárra (3,5 millió forintra) emelkedik, ami a 2010-es értéknek a duplája
  • Évente 25 millió új munkahely jön létre
  • A vidéki területek több forrást kapnak az oktatásra
  • A szén-dioxid-kibocsátás a 2005-ös érték felére csökken

A miniszterhelyettes látogatásának időzítése ugyanakkor nem nevezhető szerencsésnek, hiszen a 2020-ig tartó nagyszabású terveket pont aznap kellett elővezetnie, amikor kiderült, hogy a kínai export gyakorlatilag összeomlott. A februári adatok szerint éves összehasonlításban a kínai kivitel 25,4 százalékot zuhant, ennél jobban legutóbb csak a világgazdasági válságban, azaz 2009 májusában hasalt el.

Vang Hsziaohuj előadása azonban – természetesen – semmilyen improvizációt nem bírt el, a hírekre való egyetlen halvány utalás sem fért bele. A tájékoztató szigorúan az előre megtervezett, kínai szokásokhoz maximálisan igazodó menetrend szerint zajlott, a bemutatkozásnál minden érintettnek háromszor megköszönték a közreműködést, a KKI főigazgatója hosszasan, udvariasan körülményes, újdonságokat erősen nélkülöző beszédben méltatta a felek közötti hagyományosan kiváló együttműködést, majd a tájékoztató végén ismét köszönetet mondtak mindenkinek, háromszor.

Vang Hsziaohuj beszéde alatt a hallgatóságnak legalább olyan nehéz helyzete volt, mint egykor a Malévot kínaiaknak eladni kívánó magyar tárgyalódelegáció tagjainak, akik hosszú hónapok alatt sem voltak képesek azt az egyszerű kérdést eldönteni, hogy végül is mit szeretne a partnerük: megvenni a légitársaságot, vagy nem? A miniszterhelyettes (előre megírt, és felolvasott) tájékoztatója pont ilyen volt, nehéz lenne megmondani, hogy mennyi volt benne a győzelmi jelentés, a jövőbe néző mérhetetlen optimizmus vagy az önmarcangoló tükörbenézés. Az előadás végén összesen két kérdést lehetett feltenni, épp úgy, mint amikor Orbán Viktor bejelentette a kvótanépszavazást, azzal a nem csekély különbséggel, hogy a kínai miniszterhelyettes legalább nem merészkedett abba a magasságba, hogy csak két barátinak titulált médiumot engedjen szóhoz jutni.

Vannak kihívások, de minden szép és jó lesz

A környezetvédelem automatikus támogatása

A 2020-as célokban a korábbinál jóval nagyobb szerepet kap a környezetvédelem, amely a kínai nagyvárosokban gyakorta előforduló elviselhetetlen szmog miatt kellően megalapozott és népszerű vállalás is. A folyamat azonban részben nem elhatározás, vagy központi intézkedések, hanem a makrogazdasági eredmények következménye, hiszen tavaly a világpiaci kereslet csökkenése miatt a kínai széntermelés már egyébként is 3,3 százalékkal mérséklődött, az előrejelzések szerint pedig 1,3 millió dolgozót fognak elbocsájtani a szénbányászatból. A levegő tisztulását erősíti, hogy Kína nagy erőkkel fordul a megújuló energiák hasznosítása felé, a kormány 2020-ra szeretné elérni, hogy az elsődleges energiaforrások 15 százaléka már ne fosszilis eredetű legyen.

Amikor Vang Hsziaohuj az előadásában azt kezdte mondani, hogy a kínai gazdaság tavaly már csak 6,9 százalékkal bővült, és ez sajnos elmarad a korábbi évek megbízhatóan 10 százalék körüli értékétől, akkor a bóbiskolásból sokan csaknem felébredtek, ám csalódniuk kellett. A bekezdés végére ugyanis kiderült, hogy ez még így is jóval magasabb a világgazdasági átlagnál, valójában a világgazdaság gyengesége okozza, amely a fasorban sincs Kína mögött, és a világ növekedésének 25 százalékát még így is Kína adja. Ezzel tehát minden rendben is van.

"Örömmel látjuk, hogy a minőség is javul" – mondta a miniszterhelyettes egy szintén nem váratlan fordulattal, a növekedés pedig szerinte „észszerű” szinten van.

Olyan ez, mint egy autó, amelyik megy a sztrádán, nem tér le onnan, de ötödik sebességből visszakapcsol negyedikbe

– mondta. Baj nincs, majd odaérnek, csak kicsit lassabban. De hova is? A 2020-ig tartó ötéves terv egyik nagy mondása az, hogy a végére Kína „mérsékelt jóléti állam” lesz. Ez azt jelenti, hogy a szegény rétegek jelentős hányadát fel akarják hozni a középszintnek legalább az aljára, és meg akarják szüntetni a városi-falusi életszínvonal közötti szakadékot.

Már egy jó WC-ülőkét sem lehet kapni otthon

Erősíteni kell a belföldi vásárlóerőt, és a piac kínálati oldalát – mondta a miniszterhelyettes, amiben megint nem volt semmi meglepő, ám az indoklásnál sokaknak fennakadt a szemöldöke. A kínai turisták ugyanis Vang Hsziaohuj példája szerint még mindig sok mindent hoznak be külföldről, nem csak csúcstechnológiás árukat, hanem „a WC-ülőkétől a tápszerig mindent”. Utána azonban a miniszterhelyettes a sorok között mintha egyértelműen arra szeretett volna célozni, hogy a kínai boltok kínálatának erősítését kizárólag minőségi termékekkel képzelik el, tehát felejtse el mindenki, hogy az óriási kínai piacra az alacsonyabb színvonalú termékeket is tömegesen be lehet önteni.

Kínában gyártott okosvécék
AFP / Imagechina / Li Xuan

Amikor azonban a miniszterhelyettest arról kérdezte egy magyar cég képviselője, hogy mégis mit lehetne szerinte odavinni, Vang Hsziaohuj csak a szokásos (eddig nem nagyon hatásos) kliséket hozta fel. Ő úgy hallotta, hogy a magyar borok „megfelelő” minőségűek, és még azt is hallotta, hogy a magyar cégek megkapták az engedélyt a hús beszállítására, de az építőiparban és a gasztronómiában is lát fantáziát. Sőt, akik felkészítették az útra, valószínűleg az Oscar-gálát is nézhették, legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy Vang Hsziaohuj azt mondta, úgy hallotta, hogy a magyar filmek is nagyon jók, mégis úgy érzékeli, hogy a kínai emberek nem ismerik ezeket, tehát ezen a fronton is lehetne keresnivalónk.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.