De csak a Magyar Nemzeti Bank új ingatlanait sorolta fel, a 250 milliárddal kitömött jegybanki alapítványok ingatlanvásárlásaival kapcsolatban arra hivatkozott, hogy nem illetékes.
Eddig több mint 25 milliárd forintot költött el ingatlanvásárlásra a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank – derül ki a jegybankelnök írásbeli parlamenti kérdésre adott válaszából.
Matolcsy 6 ingatlant sorol fel:
Az I. kerületi Úri utca 21. szám a régi Budai Városháza, itt székel a jegybank 250 milliárd forinttal kistafírozott 6 alapítványának egyike, a Pallas Athéné Domus Animae Alapítvány (PADA). Az V. kerületi Kálmán Imre utca 20. a Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítvány (PADS) székhelye. Kecskeméten a régi kórház épületét vette meg a jegybank, a cél egy új gazdasági kar indítása.
A tiszaroffi kastélyról itt olvashat bővebben, a közel 18 milliárd forintért megvett Bajcsy-Zsilinszky úti Eiffel Palace-ről pedig itt írtunk.
A Ferenchegyi lépcsőn található rózsadombi ingatlant (az MTA volt kémiai kutatóintézetét) szintén az egyik MNB alapítványnak, a Pallas Athéné Domus Innovationis-nak vették.
Matolcsy beszámol arról is, hogy az MNB igazgatósága 2013 . év végén döntött egy összesen 90 milliárd forintos ingatlanvásárlási és felújítási keretről. A jegybankelnök írásbeli válaszában kitér arra is, hogy az MNB-s ingatlanvásárlások megfelelnek a jogszabályoknak és a jegybank a nyereségéből a közösségi vagyont növeli.
Az elmúlt időszakban nem csak a jegybank, hanem az alapítványai is lázas ingatlanvásárlásba fogtak, és jó néhány patinás ingatlant vettek. Például a Kasselik-házat a Vörösmarty téren, a volt Lónyay-villát a várban, egy másik műemlék épületet az Úri utcában, a Várkert kaszinót és egy svábhegyi villát. Ha ezeket is hozzávesszük a listához, a kiadás közel 50 milliárd forint.
De ezekről az ingatlanokról nem számol be Matolcsy arra hivatkozva, hogy a jegybank, mint alapító a törvény szerint nem árthatja bele magát az alapítványok ügyeibe.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.