Törvényellenes ügynökhálózat a rejtélyes német befektetés mögött?
A magyar jegybank a német pénzügyi felügyeletnél kezdeményezett vizsgálatot a kinti bejegyzésű Timberland Capital nevű cég ügyében, amely a hazai jogszabályok szerint nem ismert „nyereségrészesedési jog” címen kínál befektetéseket. Az MNB feltételezi, hogy a társaság törvényellenesen tart fenn magyarországi ügynökhálózatot.
A Németországban bejegyzett, MNB által nem felügyelt Timberland Capital Magyarországon folytatott tevékenysége kapcsán az MNB kezdeményezi a hatáskörrel rendelkező német felügyeleti hatóság intézkedését – közölte a jegybank.
A rejtélyes Timberlandról az elmúlt héten írunk – a Portfolio cikke alapján –, az anyagban arról volt szó, hogy a magát alternatív alapnak nevező cég kiemelkedő, évi 3,75 és akár 12 százalék közötti hozamszinteket ígér a brosúráiban, de nem világos, hogy miből fedezik ezt. Az is szerepelt a korábbi cikkben, hogy a jegybank nem ellenőrzi a Timberlandot, mert bár befektetési alapnak tűnik, valójában részesedési jogokat árulnak, ami a német cég otthonában létező, idehaza viszont ismeretlen és szabályozatlan jogi fogalom, ezért a jegybank szerint kiemelt kockázatú befektetésnek minősül.
Az MNB most azt közölte, hogy a Timberland Capital németországi székhelyű befektetési vállalkozás, amely itthon – határon átnyúló szolgáltatás keretében – kizárólag megbízás felvétele és továbbítása, megbízás végrehajtása az ügyfél javára, továbbá portfóliókezelés, valamint befektetési tanácsadás befektetési szolgáltatási tevékenységek végzésére jogosult. Ezek felügyeletét azonban nem az MNB, hanem a német felügyeleti hatóság, a Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin) látja el.
A jegybank szerint a Timberland Capital magyarországi tevékenysége – így különösen a nyereségrészesedési jogok hazai értékesítése – felveti a befektetési vállalkozásra vonatkozó jogszabályok megsértésének gyanúját, ezért az MNB – a vonatkozó európai uniós irányelv, illetve a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló törvény rendelkezéseinek megfelelően – hivatalból értesítette a hatáskörrel rendelkező felügyeleti hatóságot és kezdeményezte a BaFin eljárását.
Mivel a „nyereségrészesedési jog” (németül: Genußrecht) a hatályos magyar jogszabályok által nem ismert jogintézmény, befektetők számára kiemelt kockázatot jelent az, hogy a határon átnyúló tevékenység keretében szolgáltatást nyújtó intézmények felügyeletét a pénzügyi intézmény székhely szerinti felügyelete látja el. A befektetőknek esetlegesen a Timberland Capitalt érintő kérelmeikkel, panaszaikkal így nem az MNB-hez, hanem a BaFin-hoz kell fordulniuk – írják közleményükben.
A jegybank azt is megemlíti, hogy a hozzájuk érkezett jelzések alapján a Timberland vélhetően Magyarországon közvetítői hálózatot működtet, miközben a jegybanki nyilvántartásban ilyen közvetítők nem szerepelnek, ez viszont – ha így van – törvényellenes. Nekik azt üzenik, hogy még ha a német hatóság szerint jogszerűen is tevékenykedik nálunk a befektetési alap, az ügynököknek akkor is be kell jelentkezniük a jegybanknál. Ha a BaFin megállapításai alapján a Timberland Capital magyarországi tevékenységét esetlegesen a vonatkozó engedélyein túlterjeszkedve, vagy azok nélkül végzi, úgy a részükre bejelentés hiányában végzett közvetítői tevékenység is súlyosabb megítélés alá esik – írják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.