Gazdaság hvg.hu 2015. szeptember. 30. 08:55

VS.hu: Az oroszok már reklamálnak a paksi bővítés lassúsága miatt

Nem tetszik az oroszoknak, hogy a magyar kormány lassítani igyekszik a paksi atomberuházás előkészítését addig, amíg az ezzel kapcsolatos uniós vizsgálatok lezajlanak - írja a VS.hu. A projektben részt vevő orosz Roszatomnál később tagadták, hogy elégedetlenek lennének.

Az orosz állami atomenergia-cég, a Roszatom egyik vezetője személyesen kifogásolta néhány hete Pakson az atomerőmű bővítésének magyar illetékeseinél az előkészítő munkálatok ütemét – értesült a VS.hu orosz forrásból. A híroldal szerint az orosz fél túl lassúnak tartja a magyar részről eddig megtett lépéseket, és gyorsítaná például az engedélyezési eljárásokat.

Később a Roszatom ezt tagadta, nyilatkozatában Kirill Komarov első vezérigazgató-helyettes azt írta, hogy „az orosz fél elégedett a Paks II atomerőmű építése előkészítésének menetével. A projekt előkészületei az ütemterveknek megfelelően, a felek teljes és kölcsönös egyetértésével zajlanak". 

A VS.hu szerint a magyar kormány feltehetően azért óvatoskodik, mert a paksi beruházásra ugyan az uniós atomenergia-ügynökség, az Euratom rábólintott, az Európai Bizottság még vizsgálja a bővítést tiltott állami támogatás lehetősége miatt, ami miatt Lázár János kedden is Brüsszelben tárgyalt a bizottság energiaügyi főigazgatóságnak vezetőjével és a versenyjogi biztossal.

A vizsgálat eredménye jövő tavaszra várható, és az oroszok szerint azért vár ki a magyar kormány, mert nem biztos annak kimenetelében. Ez még akkor is így van, ha a kormányzati nyilatkozatok teljes határozottsággal állítják, hogy egyáltalán nem aggódnak az uniós vizsgálat miatt.

MTI / Sóki Tamás

A VS.hu cikke szerint az is körvonalazódik, hogy nyugati cégek sora vehet részt a bővítésben, az ő bevonásukkal próbáljuk azt a bizalomvesztést ellensúlyozni, amit a növekvő orosz befolyás miatt Nyugaton elszenvedtünk.

Az erőmű vezérlését a Siemens-Areva, a Rolls-Royce, vagy a Schneider Electric viheti, a turbina, az Alstom és az Atomenergomas közös fejlesztése, a Toshibáé vagy a Siemensé lehet. Az épület kivitelezését a Bouygues-Colasés a Switelsky-Strabag is megpályázhatja, a közműveknél pedig az ABB, vagy a General Electric lehet esélyes – írja a lap.

zöldhasú
Hirdetés