Kiárusítást rendez a kormány a neten szeptembertől
Az idei évre tervezett bevétel alig ötöde folyt be eddig az állami vagyon hasznosításából, de a kormány ősszel belehúz, az interneten kezdi értékesíteni a köztulajdont – írta a Népszabadság.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) egy új, elektronikus árverési rendszer bevezetésével tervezi felpörgetni az állami vagyonértékesítést – közölte a tárca a Népszabadság kérdésére.
Hogy ez pontosan mit jelent, azt a lap szerint nem árulták el, csak annyit, hogy "a transzparenciát és a nyilvánosságot teljes körűen biztosító" rendszerben várhatóan szeptembertől válnak majd mindenki számára megismerhetővé azok a vagyonelemek, amelyek eladásából az idei költségvetésben meghatározott bevételi előirányzatok teljesítését várják.
A Népszabadság szerint elképzelhető, hogy a rendszer úgy működik majd, mint a NAV elektronikus árverési rendszere. Az adóhatóság már évek óta online felületen értékesíti az adósoktól lefoglalt vagyonelemeket, és a liciteken bárki részt vehet, aki előzetesen regisztrál az oldalon.
A kabinet egyébként a költségvetésben 201 milliárd forintos bevételt tervezett az állami vagyon kezeléséből és értékesítéséből, amelynek nagy részét egy rejtélyes 169 milliárdos tétel teszi ki. Ennek a forrásáról a Nemzetgazdasági Minisztérium eddig mindössze annyit árult el, hogy nem klasszikus privatizációs bevételről lenne, hanem vagyoni értékű jog vagy jogok eladása.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.