2015. június. 17. 07:23 MTI Utolsó frissítés: 2015. június. 17. 13:01 Gazdaság

Drágult a föld tavaly

A termőföldek átlagára 12 százalékot ugrott tavaly, de jóval kevesebb földterület cserélt gazdát, mint korábban.

Csökkent a termőföldforgalom tavaly, az átlagár ugyanakkor emelkedett – számol be szerdai cikkében a Napi Gazdaság és a Népszava az OTP Jelzálogbank felmérésére hivatkozva.

A Népszava cikke szerint az adásvételek száma egyharmadával, az eladott földterület pedig 20 százalékkal csökkent tavaly, míg országosan a termőföld átlagára 12 százalékkal nőtt. Az újság felidézi: a földtörvény korlátozta az egy hektárnál több termőföldet vásárolni jogosultak körét, kizárólag magyar földművesek – azaz szakirányú képzettséggel rendelkező vagy legalább három éve gazdálkodó természetes személyek –, illetve EU-s földművesek szerezhetnek földet Magyarországon.

A Napi Gazdaság szerint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai alapján tavaly összesen 100,5 ezer hektár termőföld cserélt tulajdonost Magyarországon. Az országos átlagár a 2013-as hektáronkénti 695 ezer forintról tavaly 779 ezer forintra emelkedett, ami az előző évhez képest 12 százalékos drágulás. Megyei szinten a legmagasabb árakkal – egymillió forintot meghaladó hektáronkénti árral – Békés megyében találkozhattak a földvásárlók, míg a legalacsonyabb áron – 428 ezer forintért – Nógrád megyében juthattak termőföldhöz az érdeklődők.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.