A nemzetgazdasági miniszter szerint lehet azt mondani, hogy a magyar gazdaság ebben az évben valószínűleg meghaladja a 3 százalékos gazdasági növekedést.
A bruttó hazai termék (GDP) 3,4 százalékos növekedése egybeesik azzal a várakozással, amit a nemzetgazdasági tárca megfogalmazott – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerdán az M1-en, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közzétett adatokat kommentálva. "Kicsit optimistábbak voltunk, mint a jegybank és a piaci elemzők, de a várakozásunk igazolódott a mai számmal" – fogalmazott a miniszter.
A 3,4 százalékos gazdasági növekedés abból fakadhat, hogy az első negyedévben az export továbbra is jól teljesített, a külkereskedelmi mérleg 500 millió euróval jobb, mint a tavalyi év hasonló időszakában. A mezőgazdaság, az építőipar és az ipar teljesítménye szintén várakozáson felüli volt, és a turizmus is több mint 10 százalékos növekedést ért el az első negyedévben – közölte a miniszter. Varga Mihály szerint ezek alapján lehet azt mondani, hogy a magyar gazdaság ebben az évben valószínűleg meghaladja a 3 százalékos gazdasági növekedést.
A miniszter kitért arra, hogy az ipar és a turizmus volt a legfontosabb húzószektora a gazdaság első negyedéves növekedésének. A kiskereskedelmi forgalom is rendkívül kedvezően változott, csaknem 7 százalékkal nőtt az első negyedévben, ami azt jelenti, hogy a reáljövedelmek növekedése nemcsak a megtakarításban, hanem a fogyasztásban is visszaköszön – hangsúlyozta.
A feldolgozóipari export növekedése mellett egyre komolyabb tényező a lakossági kereslet, a belső fogyasztás növekedése. Ez mindenképpen jó jel, hiszen nem termel minden vállalkozás exportra – emelte ki. Így azok a vállalkozások – főleg kis- és középvállalkozások – amelyek a hazai piacra termelnek, a következő hónapokban is lendületben tudnak maradni, fejleszteni tudják a beruházásokat és ezen keresztül növekedni tud a munkahelyek száma is – hangsúlyozta Varga Mihály.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.