Mikorra is épülhet meg a héten 30 évre titkosított dokumentációjú, új magyar atomerőmű, Paks 2? 2030? Éppen akkor válik a napenergia az energiatermelés urává.
A Deutsche Bank (DB) friss prognózisában azt írja, hogy 2030 körül már a Nap váik "a világot meghatározó villamos energia forrásává". A BusinessGreen szemlézte a pénzügyi víziót; e szerint a jelenlegi napenergia piaci nagyság másfél évtized múlva tízszerese lesz a mostaninak, és kiszorítja a jelenlegi pozíciójából a fosszilis tüzelőanyagokat.
A DB szerint reális az is, hogy a napenergia szektor 5 ezer milliárd dolláros bevételre tegyen szert. 2050-re - sugallja a prognózis - a részesedés elérheti a piac 30 százalékos szintjét, de addigra a legnagyobb fejlődési potenciálokat Kínában, Indiában, Dél-Afrikában, illetve a közel-keleti és a dél-amerikai országokban lehet majd feljegyezni.
Az "evolúciós ugrás" alapját a közgazdasági törvényszerűségek jelentik, például az, hogy míg négy évvel a szén-alapú áramtermelésben a nagykereskedelmi árak aránya a 1:7 hez volt a napenergia termeléshez képest, ez az arány ma már kevesebb, mint 1:2. A DB úgy kalkulál, hogy akár két éven belül összevethetők lesznek a napenergia és minden egyéb, klasszikus energiaforrás költségei.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.