Gazdaság MTI/hvg.hu 2014. december. 01. 19:01

Oroszország egyelőre nem építi meg a Déli Áramlatot

Az orosz elnök szerint az EU ellenkezése miatt nem kezdik meg az Ukrajnát elkerülő gázvezeték építését. Törökországnak viszont megköszönte a projekt támogatását, és bejelentette, hogy a török-görög határon létrehoznának egy földgázelosztó-központot. A Gazprom vezére annyit közölt, hogy a Déli Áramlat földgázvezeték tervét lezárták, de építenek egy Törökországba irányuló vezetéket.

Oroszország a jelenlegi körülmények között nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat gázvezeték tervének megvalósítását – jelentette be hétfőn Ankarában Vlagyimir Putyin orosz elnök a sajtónak.

Az Európai Unió ellenkezése miatt nem lehet megvalósítani a Déli Áramlat tervét, de egy törökországi földgázelosztó-központ létrehozásával ellensúlyozható lehet a gázvezeték meghiúsulása – közölte. "Ha Európa nem akarja megvalósítani (a Déli Áramlatot), akkor nem lesz megvalósítva" – fogalmazott Putyin török kollégájával, Recep Tayyip Erdogannal tartott közös sajtóértekezletén.

Egyúttal azonban azt is bejelentette, hogy Moszkva kész együttműködni Ankarával egy Európát ellátó földgázelosztó-központ létrehozása érdekében. A török-görög határon létrehozandó elosztó ellensúlyozná a Déli Áramlat meghiúsulását – mondta Putyin.

"Figyelembe véve, hogy mindeddig nem kaptunk engedélyt Bulgáriától, úgy tartjuk, hogy Oroszország ilyen körülmények között nem képes folytatni az adott projekt megvalósítását, vagyis e gázvezetékrendszernek a Fekete-tengerben való kiépítését... Nem kezdhetjük el az építést a tenger alatt mindaddig, amíg nem kapjuk meg ehhez Bulgária jóváhagyását" – mondta az orosz elnök. Az ugyanis elképzelhetetlen, hogy megépítik a vezetéket a bolgár partokig, és ott meg is állnak – tette hozzá.

MTI/ Mihail Metzel

Oroszország tehát kénytelen lesz meggondolni részvételét e projektben – mondta Putyin. Egyben megköszönte Törökországnak, hogy annak idején támogatta a projektet.

Gazprom-vezér: a gázvezeték tervét lezárták

A Déli Áramlat földgázvezeték tervét lezárták - mondta hétfőn Moszkvában újságíróknak Alekszej Miller, a Gazprom orosz energetikai vállalat vezérigazgatója. "A projekt ügye le van zárva. Ennyi" - mondta a vállalati vezető újságíróknak, miután a sajtó beszámolt Vlagyimir Putyin orosz elnök ezzel kapcsolatos bejelentéséről. "A Déli Áramlat gázvezetékkel kapcsolatos probléma mára megoldódott" - mondta Miller.

Miller jelezte, hogy jogi személyt hoznak létre egy olyan új projekt megvalósítására, amely biztosítaná majd a Törökországba irányuló gázvezeték megépítését. Ennek a jogi személynek a Gazprom lenne az alapítója Oroszországban, amely kész fontolóra venni a török partnerek bevonását - tette hozzá. A Törökországba irányuló új gázvezeték számára ugyanaz lesz a kiindulópont, amely a Déli Áramlat számára szolgált volna - közölte Miller. "A kiindulópont a Russzkaja kompresszorállomás, ugyanaz, amelyet a Déli Áramlat számára terveztek (a Fekete-tenger parti Anapában). A Gazprom-vezér szerint az új, Törökországba irányuló tengeri gázvezetéken keresztül évente 63 milliárd köbméter halad át, ebből 14 milliárd köbméter közvetlenül Törökország igényeinek a kielégítésére szolgálna, a fennmaradó mennyiséget a török-görög határra irányítják.

Az Ukrajnát elkerülő gázvezeték építését Magyarország az EU-s ellenszél dacára is szorgalmazza, a törvényi környezetet is úgy alakította át a kormány, hogy ne legyen akadálya a gázvezeték magyarországi szakasza megépítésének.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?