Demján Sándor álmodott egy várost a Westend mellé, most örököseinek kell dönteniük arról, megvalósul-e

10 perc

2024.12.23. 05:30

Demján Sándor új városrészt teremtett volna a Westend folytatásaként. A projekttel eddig kiváró örökösei most válaszút elé érkeztek, miután Lázár János 99 évre magánfejlesztőkre bízná a szomszédos állami ingatlanokat.

Sokévi pihentetés után leporolhatják a budapesti Westend 2., újabb nevén a Central Park fejlesztési terveit rejtő, hosszú évek óta porosodó aktákat. A régió második legnagyobb bevásárlóközpontját, a most 25 éves Westendet felépítő Demján Sándor mindig is önálló városrészben gondolkodott a Nyugati pályaudvar „rozsdás” környékén, beleértve egy kéthektáros közparkot a Városligetig húzódó, a síneket lefedő zöld folyosó részeként.

Az ingatlanmágus vízióit a nemrégiben elhunyt, a Westendet is tervező Finta József és munkatársai rajzolták meg. Az elképzelések óhatatlanul érintették a szomszédos ingatlanokat is, abból kiindulva, hogy az új városközpont csak akkor lehetne élhető, ha átépítenék a főváros kezelésében lévő Nyugati teret, és hasznosítanák a lepusztult állami területeket. Kiindulásként ott a Demján örökségeként megmaradt Gránit Pólus-csoport tízhektáros fejlesztési telke a bevásárlóközpont mögött, ami – amint egy ingatlanfejlesztő lelkendezett – a főváros legszebb és legértékesebb üres területe.

Úgy tűnik azonban, hogy a Gránit Pólust navigáló vezérkar híján van az afféle újító merészségnek, ami Demján üzleti sikereihez vezetett. Bár az utóbbi évek nem kedveztek a grandiózus ingatlanfejlesztéseknek, túl nagy a csend a Westend 2. körül. Az utolsó lelkes pillanatok akkor voltak, amikor úgy tűnt, a kormány belevág a Kelenföldi és a Nyugati pályaudvart összekötő vasúti alagút építésébe, amit tavaly az uniós források elapadása ürügyén fújt le.

Tény, hogy ha a közlekedés fejlesztése nem tart lépést az építkezésekkel, a környék nem viselné el az új városrész pluszforgalmát. Márpedig csak a Westend 2. „közel félmillió négyzetméter épített terület, több mint ezer lakás, több mint 100 ezer négyzetméternyi iroda, egy 5000 főt befogadni képes konferencia-központ, több mint 500 szobából álló szálloda, s egyéb kulturális és kereskedelmi egységek” összessége lenne – nyilatkozta a Finta Stúdió kiadványában Ágházi Gyula, a Gránit Pólus vezérigazgatója.