2014. szeptember. 23. 09:29 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. szeptember. 23. 13:30 Gazdaság

Jávor: szinte biztosan lesz uniós vizsgálat Paks2 miatt

AZ Európia Parlament magyar képviselője saját Facebook-oldalára írta ki a legújabb eu-s infókat a nukleáris erőművek építésével kapcsolatban. A britekre megszorítás várhat, Orbán új orosz atomerőművére meg vizsgálat.

Jávor Benedek, brüsszeli magyar politikus az alábbiakat írta ki néhány perce a Facebook-oldalára: "A hírek szerint bizonyos megszorításokkal elfogadásra javasolja Almunia versenyjogi biztos a brit Hinkley Point-i erőmű finanszírozási konstrukcióját. Eszerint megawattóránként (MWh) 92 font körüli garantált átvételi áron adhatja el az új erőmű az ott termelt áramot, évtizedeken keresztül. Ez a mostani brit piaci áramár körülbelül kétszerese: ennyit az olcsó nukleáris áram illúziójáról. A Bizottság tiltott állami támogatás gyanúja miatt kezdett vizsgálatot, ami a mostani bizottsági források szerint várhatóan jóváhagyással fog zárulni.

Szinte biztosra vehető, hogy Paks2 esetében ugyancsak lesz bizottsági vizsgálat, azonban annak a végeredménye még így is erősen kétséges. A fix átvételi ár teljesen más konstrukció, mint az állami hitel biztosítása, a britek ráadásul nagyon szorosan együttműködtek a Bizottsággal már előzetesen, és a vizsgálat során egyaránt. Hinkley Point ügyében a régi Bizottság fog még dönteni, a hátralevő néhány hétnyi hivatali ideje alatt" – írta az EP-képviselő.

Mint azt korábban megírtuk: az Egyesült Királyságban Somersetben található Hinkley Point-i erőműben két EPR típusú blokk épülhet, miután az angol kormány tavaly októberben a francia EDF csoporttal erről megállapodott. A szerződésbe akkor az került bele, hogy a kormány a tíz év múlva termelésbe is álló reaktorok terméke után megawattóránként garantáltan 92 fontot fizet. E kitétellel kapcsolatban az EU szinte azonnal jelezte: versenytorzítás gyanúja miatt vizsgálatot indít.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.