Saját bankközi fizetési rendszert tervez Oroszország
Oroszország törvénytervet készített a nemzetközi SWIFT bankközi fizetési rendszer kiváltására saját fizetési rendszerrel – idézték orosz hírügynökségek szerdán Alekszej Mojszejev pénzügyminiszter-helyettes nyilatkozatát.
A törvénytervezet előkészületnek tűnik arra az esetre, ha az ország ellen elrendelt nemzetközi szankciókat kiterjesztenék a belgiumi központú SWIFT, a legnagyobb nemzetközi bankközi fizetési rendszer használatára is.
Az iráni bankokat például 2013-ben zárták ki a SWIFT rendszerből a nukleáris programja miatt az ország ellen életbe léptetett európai uniós szankciók keretében. Az intézkedéssel gyakorlatilag lezárták azt a pénzforgalmi csatornát, amelyen keresztül Irán külkereskedelmi forgalmát bonyolította.
"Olyan törvényt készítünk elő, ami az oroszországi pénzforgalmi rendszer használatát írja elő az országon belüli fizetések lebonyolítására" – idézte az Interfax hírügynökség a pénzügyminiszter-helyettest. Alekszej Mojszejev megjegyezte, hogy a törvénytervezet elkészült ugyan, de nem fogják törvényerőre emelni mindaddig, amíg a technikai feltételek nem állnak rendelkezésre.
A Kommerszant lap a múlt héten számolt be arról, hogy a jegybank nemzetbiztonsági szempontokra hivatkozva levélben kérte fel a kereskedelmi bankokat, vizsgálják meg egy alternatív bankközi fizetési mechanizmus kidolgozásának a lehetőségét. A lap beszámolója szerint jelenleg az orosz bankok közötti bankközi fizetési forgalomnak mindössze 5-10 százaléka történik Oroszországban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.