Gazdaság hvg.hu 2014. augusztus. 26. 15:45

Így tolhatnának ki igazán Putyinék a Nyugattal

Az ukrán válság és a maláj gép lelövése következtében egyre inkább eldurvul a viszony Oroszország és a Nyugat, de leginkább az EU között. Oroszország az élelmiszerembargó után például egyre több McDonald's éttermet zárat be, de az uniós gépjárműimport korlátozása is szóba került. A korlátozások egyes cégeknek komoly gondokat okozhatnak, az élelmiszeren kívül ugyanakkor vannak olyan, már igen specifikus területek, ahol az oroszok komoly fejtörést okozhatnának egyes szektoroknak. Ilyen például Ausztrália esetében a lóhús kitiltása, vagy Kanadánál a bányászati eszközök behozatalának leállítása.

Már eddig is komoly eldurvult a viszont a Nyugat, leginkább az EU, illetve Oroszország között az ukrán válság, illetve a maláj gép lelövése miatt. Az EU, illetve az USA szankciókat vezetett be bizonyos orosz személyek, cégek ellen, ráadásul letiltotta az orosz bankokat az európai hitelfelvételről, az oroszok erre válaszul kitiltották a nyugati élelmiszereket az országból, és sorra záratják be a Mekiket.

A Quartz most listába gyűjtötte, hogy milyen szankciós fegyverekhez nyúlhatnának még Putyinék, ha igazán oda akarnának csapni a nyugatiaknak. Olyan variációkat kerestek, hogy a szankciókkal lehetőleg nagyobb, vagy hasonló mértékben sújtsanak le az adott ország exportőreire, mint saját importjukra.

  1. Az EU: mivel Oroszországgal szemben az EU egységesen lép fel, így egyes országokat az oroszok nem tudnának kiemelni (már olyan értelemben, hogy külön országokra nem tudnak szankcióka kivetni, de ha van embargó, akkor az az egyes tagállamokat nyilván másképp érinti). Az EU gazdasága ráadásul nyolcszor nagyobb, mint az orosz, így nehéz olyan szektort találni, ahol az uniós import kitiltása nagyobb kárt okozna az EU-nak, mint az oroszoknak. Ugyanakkor pár területet lehet találni: tapéta, tea, szőrme- és bőrruházat ebbe a kategóriába esik.
  2. Az USA: az amerikai export 1 százaléka megy az oroszokhoz, így nem igazán tudnak Putyinék odacsapni az Egyesült Államoknak, ám van pár szektor, ahol az amerikai exportból az Oroszországba irányuló komolyan részesedik. Ilyen például az élőmarha exportja (a teljes marhaexportból 50 százalék feletti részben), vagy a motorbicikli-alkatrészek, illetve a kakaómassza.
  3. Kanada: bár a kanadai-orosz kereskedelem nem nagy összegű, az oroszok a bányászati eszközök kizárásával, illetve a megtermékenyített tyúktojások bevitelének tilalmával tudnának az észak-amerikai államnak komolyabban ártani.
  4. Ausztrália: a déli ország csak 470 millió dollár értékben exportált Oroszországba tavaly, ennek felét a hús- és tejtermékek tették ki. A ló-, illetve szamárhús exportjának zöme ugyanakkor Oroszországba irányult.
  5. Norvégia: az oroszok az élelmiszerembargóval az országukba irányuló norvég export háromnegyedét állították le, leginkább a haláruk érintettek. Ugyanakkor leginkább az állati takarmány területén (a teljes ilyen típusú export 58 százaléka megy az oroszokhoz), illetve a halászati hálóknál lehetne komolyabban kitolni a norvégokkal. Hozzá kell tenni, hogy az olaj-, illetve gáziparra támaszkodó norvég gazdaságnak ez meg sem kottyanna.
zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.