Elszálló forint, elvesztett áfaper, kivonuló Lukoil, nyilvánosságra kerülő trafikos dokumentumok, kemény orosz szankciók az EU ellen. A NAV pedig folyamatosan razziázik. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Két és fél éve nem látott mélységbe zuhant a forint az euróval szemben, megvolt a 317-es szint is a héten. Ennél rosszabb árfolyammal csak 2012 januárjában találkozhattunk. A gyengülő árfolyamnak belföldi és nemzetközi okai is vannak, az infláció ugyanakkor nem fog durván megugrani. Mindeközben a Fidesz holdudvarához tartozó közgazdász szerint tartósan alacsony alapkamattal 330 forintos euró is jöhet.
Komoly áfapert bukott el a magyar állam a héten az Európai Bíróságon. A döntés értelmében több tízmilliárd forint járhat vissza az érintetteknek, a visszatérítés ugyanakkor nem lesz automatikus, ráadásul hosszas jogi huzavonára is fel kell készülniük.
Kiadta a Demokratikus Koalíció a sajtónak azokat a trafikpályázatokhoz készített értékelő lapokat, amiket kiperelt a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól. A több mint 15 ezer dokumentumból kiderül: az üzleti terv pontszámait a nyerteseknél jellemzően feltűnően felpontozták, a veszteseknél pedig nagyon lepontozták (volt olyan is, akik csak két pontot kapott). Rogán ismerősének és testvérének értékelőlapjába még utólag is belenyúltak a fejlesztési minisztériumban, és feljebb nyomták a pontszámukat. Az eredeti pontszámmal két trafikról is lecsúszhattak volna. A bírálók adminisztrációs hibára hivatkoznak.
A héten a hvg.hu munkatársai egy furcsa céghálóra bukkantak egy cukorvásárlás során, a történetből egy sor ügyeskedés bomlott ki. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal, a héten többször, más ügyekben ugyanakkor razziázott. Rászálltak a vendéglősökre, a nagybani piacon pedig több tonna zöldséget, gyümölcsöt, és 1700 liter külföldi UHT-tejet foglaltak le az ellenőrök. Az import UHT-tejekre a trágyaborító akció után ment rá az elmúlt napokban a hatóság.
Itthagyja közép-európai piacait a Lukoil. Az orosz olajcég kivonul Csehországból, Szlovákiából és Magyarországról is, összesen több mint 130 benzinkúttól válnak meg. A Lukoilnál nem nevezték meg egyértelműen az uniós szankciókat, mint fő okot, de a romló uniós-orosz kapcsolatok minden bizonnyal kapcsolódhatnak a kivonuláshoz, ugyanis egy korábbi közlés szerint felülvizsgálják befektetéseiket.
Bekeményített Vlagyimir Putyin a nemrég Oroszországgal szemben meghozott uniós szankciókra: kitiltották az uniós és amerikai élelmiszereket – az EU esetében a gyümölcs, zöldség, hal és hús szerepel a listán – a világ legnagyobb országából. A döntéssel leginkább a magyar húsexportőrök égethetik meg magukat.
Magyarország sok szempontból két részre szakadt: egy fejlett, az EU fejlettebb területeihez minden téren egyre inkább kötődő és ahhoz gazdaságilag és társadalmilag is felzárkózó térségre, mely a fővárost és környékét, valamint az ország északnyugati részét foglalja magába. Ezzel szemben az ország többi része egyre inkább elkülönül ettől a fejlett térségtől, és így az európai átlagtól is – derült ki a Gazdaság- és Vállalkozási intézet (GVI) szerdán publikált rangsorából.
Az Erste Bank elnök-vezérigazgatója a Figyelő írása szerint egy júliusi belső levélben arra utalhatott, hogy az elmúlt időszak devizahiteles történései nem biztos, hogy a cégnél érintetlenül hagyhatják a dolgozói létszámot, vagy a fiókhálózatot. Legalábbis arról is írt Jelasity Radován, hogy "figyelembe kell vennünk azt is, hogy az egyszeri törlesztések hatására a bevételeinkben kiesések lesznek, így újfajta kihívásokkal – és elvárással – szembesülünk, hogy növelni tudjuk üzleti eredményünket".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.