Tartósan alacsony alapkamattal a 330 forintos euró sem elképzelhetetlen, ugyanakkor a 305-ös szint lenne a gazdaság számára a megfelelő – fejtette ki Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke egy interjúban. A Fidesz holdudvarához tartozó közgazdász szerint itthon kell tartani a fiatal értelmiséget, különben 2020 után visszasüllyedünk a "posványba". Heim számításai szerint a devizahiteles csomag forintosítással együtt akár 1700 milliárd forintjába is fájhat a bankrendszernek, de vélhetően nem lesz ekkora a végső teher. Abból nem sül ki jó, érzékeltette, ha kitekernek valakinek a kezéből bankot olcsón, állami megbízásokkal hizlalják fel, hogy szép nagy nyereség legyen.
A legfontosabb az, hogy az elkövetkező időszakban az oktatásra koncentráljunk, ahhoz pedig szükség van az értelmiségre – mondta Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke a Figyelőnek adott interjújában. Heim szerint a Fidesznek ki kell egyeznie a budapesti értelmiséggel, mindegy, hogy konzervatív vagy liberális gondolkodásúak, de be kell vonni őket az építkezésbe. A Századvég Gazdaságkutató Zrt. elnöke szerint a következő öt-hat évben növekedés várható Magyarországon, leállt a hitelleépítési folyamat. Ugyanakkor ha "nem tudjuk a kiművelt emberfőket itthon foglalkoztatni, akkor 2020 után visszasüllyedünk a demográfiai és minden egyéb posványba". Heim szerint a felismerésnek vannak jelei, például már nagyon nagyon sok fiatal kezd a kormány közelében szerepet kapni. Véleménye szerint sok tekintetben ez egy más kormányzati ciklus lesz, mint az elmúlt négy év. A közgazdász nem tart attól, hogy itt diktatúra épül, "attól messze vagyunk".
A devizahitelesek mentésére kitérve Heim elmondta, nem tartja kizártnak, hogy a bankrendszer mellett beszáll ebbe a költségvetés is. Azt feltételezi, hogy a forintosítás körül lesz valamilyen alku. Heim arra számít, hogy a 210-220 forint lesz a svájci frank átváltási árfolyama, össztársadalmi szinten ez 450 milliárd forint árfolyamveszteséget jelentene. Ha az állam nem szállna be a forintosításba, akkor úgy a bankrendszert 1200-1300 milliárd forint veszteség érheti a közgazdász szerint. Ugyanakkor a csökkenő törlesztőrészletekből a banki jövedelmek a jövőben évi 100 milliárddal esnek vissza mindemellett, az összesített szaldó 1700 milliárd forint lehet, de minden bizonnyal nem lesz ennyi a végső teher.
Az alapkamatra kitérve Heim hangsúlyozta, hogy szerinte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a végsőkig ki fog tartani a 2,1 százalékos szint mellett, szerinte ugyanakkor a forinton nyomás lesz az elkövetkezendő időszakban. A Századvég Gazdaságkutató elnöke szerint ha sokáig alacsony kamatszintet tartunk fenn, akkor el lehet lökdösni az eurót a 330 forintos szinte felé is, ami viszont nem jelenti azt, hogy az egyensúlyi állapota a magyar fizetőeszköznek itt lenne. Ő úgy véli, hogy a 305-ös szint a gazdasága számára megfelelő, nem kellene tartósan gyengébb.
Heim – nem konkretizálva, hogy a minap bejelentett állami bevásárlásra, az MKB Bank megvételére vagy más, küszöbön álló bankvásárlásra gondol-e – azt mondta: "abban nem hiszek, hogy a bankot kitekerjük valakinek a kezéből olcsón, belenyomunk valamilyen állami üzletet, s akkor szépen lesz nyereség. Biztos vannak ilyen elképzelések, de szerintem ez nem járható út."
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.