Nem hallgattak a figyelmeztetésre a felrobbant kínai gyárban
Több biztonsági szabályt megszegtek a szombaton felrobbant kunsangi gyárban, ahol a legutóbbi hivatalos adatok szerint 75-en vesztették életüket és 185-en sérültek meg.
Szabálysértések sora vezetett a kunsangi gyárrobbanáshoz. A South China Morning Post hongkongi napilap értesülése szerint a Csiangszu tartománybeli Zhongrong Metal Products futóműalkatrész-gyártót többször intették a hatóságok, hogy ha a gyártás során keletkező nagy mennyiségű port nem takarítják el, akkor az robbanáshoz vezethet.
Az előzetes vizsgálatok eredményei szerint éppen ez történt szombaton: a hatalmas erejű robbanást egy fémporral teli szobában felpattanó szikra okozta. A munkahelyi biztonságért felelős állami hivatal vezetője és a nyomozást irányító Jang Tung-liang sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a balesetre a biztonsági előírások komoly megszegése miatt került sor. A veszélyes fémpor felhalmozódása mellett a gyártóegységet túlzsúfolták gépekkel, miközben a gyár tervezése, az elektromos berendezések minősége sem felelt meg az előírásoknak.
A vállalat vezetése újra és újra figyelmen kívül hagyta a hatósági intést – szögezte le Jang. Az elsődleges felelősség így a Zhongrong Metal Products vállalatot terheli, ugyanakkor a helyi hatóságok sem ügyeltek eléggé a szabályok betartatására – tette hozzá.
A China Labor Watch munkajogi megfigyelő szervezet közleményében úgy fogalmazott: szakértői véleménye szerint a balesetet elkerülhették volna az előírások betartásával. Az esettel kapcsolatban eddig két embert vettek őrizetbe a hatóságok. A kunsangi volt az idei év legnagyobb hasonló balesete.
A gyárban négyszázötvenen dolgoztak, közülük több mint kétszázan voltak munkában a robbanáskor. A detonáció olyan erős volt, hogy több munkagépeket is elrepített és egy, a gyártól 500 méterre lévő őrbódé ablakait is betörte. Már az első jelentések szerint is hanyagság okozta a balesetet, s a gyárban terjengő alumíniumpor robbant be.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.