Csak részben jutott közelebb Orbán Viktor a fele-fele arányban külföldi és magyar tulajdonú bankrendszerről szőtt álma megvalósulásához. Több, kizárólag magyar hátterű bank jött létre, de egyetlen külföldi leánybank sem került eladósorba.
Ahhoz képest, hogy csaknem húsz éve, a „nagy magyar bankkonszolidáció” óta mást sem hallani, mint hogy hamarosan négy-öt nagybank és közel ugyanennyi egy-egy üzletágra szakosodott hitelintézet marad az országban, nemhogy csökkent volna, hanem 2013 elejétől néggyel nőtt a hazai bankok mezőnye.
Mindössze a mérlegfőösszege alapján 2012-ben alig 0,14 százalékos piaci részesedésű olasz Banco Popolare tűnt el a színről, amelyet megvett a nála két éve alig nagyobb, 0,31 százalékos súlyú, magyar tulajdonú Magnet Bank. Ráadásul a Magyar Nemzeti Bank nyilvántartásában szereplő 38 pénzintézet közül még mindig 33 a bank, míg a többi öt szakosított hitelintézet – csupán utóbbiak száma felel meg a korábbi jövendöléseknek. További tíz külföldi nagybank – köztük a Citibank, a Deutsche Bank vagy az ING – pedig a szabályok adta lehetőséggel élve csak fióktelepet tart fenn Magyarországon, ebből azonban az ügyfelek mit sem éreznek, hiszen ugyanolyan termékeket és szolgáltatásokat kínálhatnak, mint az MNB működési engedélyével rendelkező versenytársaik.
A hazai bankok tavalyi eredményeiről az e heti HVG-ben olvashatnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.