Gazdaság MTI 2014. május. 02. 16:38

A pápa gazdaság reformokat akar

Szükségesnek és nem könnyűnek nevezte a Vatikán gazdasági tevékenysége és szervezeti működése reformját Ferenc pápa pénteken az általa felállított gazdasági tanács tagjait fogadva.

A február 24-én létrehozott gazdasági titkárság és az ennek alárendelt gazdasági tanács egyházi és világi tagjait fogadva Ferenc pápa kijelentette, hogy a római kúria reformjára szükség van. Ugyanakkor megjegyezte, hogy ennek megvalósítása nem lesz egyszerű, ezért a reformokhoz bátorság és határozottság kell. Az egyházfő hozzátette: az evangéliumi szolgálatra épülő új szemléletnek kellene elterjednie a szentszék különböző hivatalaiban. "Az egyházat annak a tudatnak kell vezetnie, hogy saját javait az evangelizáció szellemében védje és kezelje "kiemelt figyelemmel a rászorulók iránt" - fogalmazott az egyházfő.

AFP / Filippo Monteforte

Ferenc pápa megköszönte a gazdasági tanács élére kinevezett George Pell bíboros, Sydney érseke eddigi munkáját, aki az egyházfő szerint egy igazi ausztráliai ranger kitartásával dolgozik. avaly márciusi pápává választása után egy hónappal Ferenc pápa elindította a kúria és az egyház reformjait. 2013 áprilisában nyolc fős bíborosi tanácsot (C8) állított fel a reformok kidolgozására, amelyet további egyházi és laikus bizottságok követtek a Vatikán gazdasági-pénzügyi és szerkezeti-adminisztratív átalakítása jegyében, amelyek többek között az IOR vatikáni bank reformját is tartalmazzák.

Az kezdettől fogva világos volt, hogy Ferenc pápa elsődleges feladatnak a Vatikán gazdasági-pénzügyi működésének felülvizsgálását tartja. A gazdasági titkárság és a gazdasági bizottság idei felállítása ennek első konkrét lépése volt. Az olasz sajtó elemzése szerint Ferenc pápa pénteki kijelentései arra utalnak, hogy a reformokat a kúria ellenállása kíséri. A La Repubblica balközép napilap a héten az utóbbi egy év alatt négyszer ülésező C8-tanács elnökét Oscar Rodriguez Maradiaga hondurasi bíborost idézte, aki szerint Ferenc pápa "új egyházi létben" gondolkodik. "E szemlélet (érvényesítése) azonban a római kúriában nehézségekbe ütközik, ahogyan Szent Ferenccel is történt a 13. században" - fogalmazott Maradiaga bíboros. A C8 legközelebb július 1-4. között ül össze a Vatikánban. Federico Lombardi szentszéki szóvivő a napokban úgy nyilatkozott, hogy a reformbizottságok munkája 2015-ben zárulhatna le.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.