Az MKB Bank a magyar számviteli szabályok szerint 6 milliárd forint, a konszolidált nemzetközi kimutatás (IFRS) alapján pedig 121,5 milliárd forint adózás előtti veszteséggel zárta a tavalyi évet. A két eredmény közötti eltérést a hitelintézet tőkehelyzetének megerősítésére szolgáló tulajdonosi intézkedéscsomag részének számító rendkívüli tétel okozta.
A 2013-as eredményben meghatározó szerepet játszottak a külföldi leányvállalatok értékesítése miatti egyszeri ráfordítások, a megnövekedett és előre nem tervezhető banki adók, illetékek, az év közbeni kormányzati intézkedések eredményrontó hatásai, továbbá a banki működés szempontjából továbbra sem kedvező gazdasági és politikai környezet hatásai – közölte a bank pénteken.
Az MKB adózás előtti vesztesége 2012-ben a konszolidált IFRS szerint 89,182 milliárd, a magyar szabályok alapján 88,122 milliárd forint volt.
Miután a bajor tulajdonos több lépcsőben rendezte a magyarországi leánybank tőkehelyzetét, az MKB Bank az egyik legmagasabb - több mint 16 százalékos - tőkemegfelelési mutatóval rendelkező pénzintézet az itthoni bankszektorban – tették hozzá.
Az IFRS-adatok szerint a bank mérlegfőösszege tavaly 24 százalékkal csökkent és 2013 végén 1962,1 milliárd forintot tett ki. A hitelek állománya 24 százalékkal 1260,3 milliárd forintra, a betéteké 25 százalékkal 1179,1 milliárd forintra mérséklődött. A magyar számviteli szabályok szerinti adatok kisebb mértékű zsugorodást jeleznek: a mérlegfőösszeg 18, a hitelek 14, a betétek 6 százalékkal csökkentek.
A banki különadók az IFRS-kimutatások szerint 18,119 milliárd forinttal rontották 2013-ban az eredményt, a hitelek után elszámolt értékvesztés 98,964 milliárd, a tőkebefektetések után elszámolt ráfordítás 29,599 milliárd forint volt.
A Reuters eheti, több forrásból megerősített információja szerint az OTP Bank egyre közelebb kerül ahhoz, hogy megvásárolja az MKB-t, az utóbbi hetekben intenzív tárgyalásokat folytattak, és a megállapodás is egyre valószínűbb, hogy megszületik. Az OTP Bank erre úgy reagált, hogy sajtótalálgatásokat nem kommentálnak, illetve folyamatosan vizsgálják az akvizíciós lehetőségeket.
A BayernLB-nek legkésőbb 2016 végéig értékesítenie kell magyar leányvállalatát az Európai Bizottság 2012-es döntése értelmében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.