2014. március. 31. 18:25 MTI Utolsó frissítés: 2014. március. 31. 18:24 Gazdaság

Négymilliárd eurós hitelkeretet kap Románia a Világbanktól

A Világbank négymilliárd eurós hitelkeretet nyit Bukarest számára a 2014-2017-es időszakban, a pénzzel a romániai reformokat és szerkezetátalakítást támogatják - jelentette be hétfőn Victor Ponta román miniszterelnök, miután Laura Tuckkal, a Világbank európai és közép-ázsiai ügyekben illetékes alelnökével folytatott megbeszélést Bukarestben.

Négymilliárdos hitelkeretet kap Románia a Világbanktól - közölte a román kormányfő.

Victor Ponta felidézte, hogy a nemzetközi pénzintézet igazgatótanácsa május 27-i ülésén hagyja jóvá a Románia és a Világbank közötti új, négyéves partnerségi stratégiát, amelynek alapján a Világbank évi egymilliárd eurós hitelkeretet biztosít majd a romániai fejlesztési projektekre. A román kormányfő szerint a hitelfeltételek a "lehető legkedvezőbbek": a kamat 3,5 százalékos, a törlesztés időtartama pedig 18 év.

Románia arról állapodott meg a Világbankkal, hogy a négyéves stratégia alapján rendelkezésére bocsátott pénzt főleg az egészségügyre, az oktatásra és a társadalmi felzárkóztatásra fordítja, ugyanakkor egyes energetikai projekteket is finanszírozhat a hitelkeretből.

Románia tavaly szeptemberben 4 milliárd euró értékű elővigyázatossági hitelszerződést kötött a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Bizottsággal (EB), ezt a pénzt azonban a bukaresti kormány csak szükség esetén hívja le.

A román államadósság több mint 50 milliárd euró, ami a GDP 40 százalékához közelít. 2008-ban a román államadósság a GDP 13,4 százalékát tette ki. 2009 és 2011 között Románia csaknem 19 milliárd eurós hitelt vett fel az IMF-től és az EB-től, amelynek törlesztő-részleteit most is fizeti.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.