Tech HVG 2025. január. 15. 13:03

Egy SpaceX-rakéta hulló darabjai miatt kellett halasztani több repülőjárat indulását

Az Indiai-óceán déli részén térnek vissza a SpaceX-rakéták egyes alkatrészei, és mivel az erre kijelölt zóna nagy, a térségben közlekedő repülőjáratok indulását is késlelteni kell ilyen esetben.

Cseppet sem hétköznapi okból kellett halasztani a Qantas több járatának indulását: az égből rakétatörmelékek hullhattak alá, így az utolsó pillanatban kellett a földön tartani több repülőt is.

A dolog hátterében a SpaceX állt, egészen pontosan annak egy légkörbe visszatérő rakétájának aláhulló darabjai. Az erről szóló figyelmeztetés miatt a társaság inkább a halasztás mellett döntött.

Ben Holland, a Quantas műveleti központjának vezetője a The Guardiannek elmondta: sokszor csak kevés előzetes információt kapnak arról, hogy a rakéták hol hullanak vissza az Indiai-óceán déli részén. Ez ugyanis a SpaceX által gyakran választott visszatérési zóna – és emiatt kell gyakran késleltetni a Quantas-járatokat a Sydney-Johannesburg útvonalon.

Lejjebb hoztak 300 műholdat a SpaceX mérnökei, és erre jó okuk volt

Annyira zavarja a csillagászokat a SpaceX rengeteg fénylő műholdja, hogy a cég most alacsonyabb pályára irányított közülük néhányat. Ezzel megoldottak egy problémát – és generáltak egy másikat.

„Az elmúlt hetekben több járatot is halasztanunk kellett a Sydney-Johannesburg útvonalon az Egyesült Államoktól kapott értesítés miatt” – részletezi meg Holland, megjegyezve, hogy valamennyi esetben a SpaceX-rakéták visszatérése állt a dolog hátterében. Pontosabban az, hogy egy kiterjedt zóna volt terepe ennek a visszatérésnek.

A Quantas már felvette a kapcsolatot a SpaceX-szel, hogy kiderítsék, lehet-e finomítani a dolgon, akár a visszatérés területére és időablakára vonatkozóan. Így ugyanis kevesebb lehetne az utasokat bosszantó késés.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.