Gazdaság hvg.hu 2014. március. 25. 12:43

A kormány most nem örülne a gyengülő forintnak?

Egyet még vághat az alapkamaton a jegybank monetáris tanácsa, utána megállhat a kamatcsökkentés. A piacon arra tippelnek, hogy a kormány nem akar gyengülő forintot látni a választásokig.

Délután kettő után kiderülhet, hogy a jegybank a következő időszakban tovább csökkenti az alapkamatot, vagy véget vet a 2012 óta tartó kamatvágási sorozatnak. A devizapiacon van egy olyan vélekedés, hogy a kormány választásokig már nem szívesen látna gyengülő forintot. A devizahitelesek 320 forintos eurónak biztosan nem örülnének, és ennek április 6-án negatív politikai következményei lennének.

Még egyet vágnak

Az elemzők többsége most arra számít, hogy az MNB Monetáris Tanácsa folytatja a kamatcsökkentést, 10 bázisponttal, és ez lesz az utolsó egy ideig. Ezzel a mostani 2,7 százalékos mélypontról rekordalacsony szintre, 2,6 százalékra csökkenhet a kamat. Erre várhatóan nem lesz nagy reakció a piacon, és a forint árfolyama valószínűleg nem gyengül – mondta a hvg.hu-nak Kolba Miklós, az ING devizakereskedési üzletágának vezetője.

Ennél az asztalnál döntenek az alapkamatról.
Fazekas István

A forint napok óta 313 környékén ingadozik az euróval szemben, és a devizakereskedő szerint, ha a monetáris tanács kamattartás mellett dönt, akkor még erősödhet is. Ezt ugyanis a piac úgy értékelné, hogy vége a kamatcsökkentésnek. Esélyesebb azonban, hogy kedden még 10 bázispontot vág a tanács, és valószínűleg kamatdöntés utáni közleményből lehet majd kimazsolázni, hogy megáll-e.  

Hosszabb távon egyébként az elemzők kamatemelést várnak, a várakozások átlaga szerint az év végére 3 százalékra, 2015 végére 3,75 százalékra nő a kamatszint. Az kamatdöntéssel párhuzamosan az MNB kedden publikálja legfrissebb inflációs jelentésének főbb számait is. A JP Morgan londoni közgazdászai arra számítanak, hogy a jegybank most új eszközt vet be. Azt mondják, a tanács egyértelmű iránymutatásba kezdhet a jövőbeli kamatdöntésekkel kapcsolatban. Ők azzal számolnak, hogy a kamatcsökkentés 2,5 százaléknál áll meg, és nem számítanak kamatemelésre 2015-ig.

330 forintos eurót is jósolnak

Ha a monetáris tanács azt üzenné, hogy a következő kamatdöntő ülésen, egy hónap múlva is vághat a kamaton, az várhatóan valamennyire gyengíteni fogja a forintot. Arra nem vállalkoznak az elemzők, hogy megsaccolják mennyit gyengülhetne ebben az esetben. A Citibank elemzői hétfőn már azt is belengették, hogy újabb történelmi mélypontra, akár 330-ig gyengülhet a forint az euróval szemben. Erre az extrém árfolyamra 6-12 hónapos távon számítanak, a következő 3 hónapban még 315 forintos eurót jósolnak.

A hvg.hu által megkérdezett hazai elemzők azonban túlzónak tartják a Citi prognózisát, illetve hangsúlyozzák, hogy a forint árfolyamát nem lehet így megjósolni. Akkor én bemondok egy 340-es eurót, és én nyertem a licitet? – kérdezte egy elemző. Választások után persze gyengülhet a forint, de ez nagyon sok tényezőtől függ, például attól, hogy a kormány megmenti-e a devizahiteleseket, és esetleg a bankoknak le kell nyelniük egy jelentős veszteséget – mondta a hvg.hu-nak Szántó András, az Equilor devizaüzletágának vezetője.   

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.