„Nem árt, ha a monetáris tanácsban olyanok (is) ülnek, akiknek van fogalmuk a monetáris politikáról” – mondja a HVG-nek adott interjúban Zdeborsky György, a CIB és az MFB egykori elnöke.
A bankár a magyar pénzügypolitikáról elmondja: „Nem szabad megszállottan, valóságos alapok nélkül, nemritkán politikai szempontokat is figyelembe véve csökkenteni a kamatot, ahogy most az MNB teszi, hanem a realitásokhoz kell igazodni. Általánosan elfogadott szabály, hogy a kamatoknak és az inflációnak hosszú távon összefüggésben kell lenniük.”
Szerinte az infláció nem organikusan ment le nullára, hanem a kormány erőszakos gazdasági beavatkozása, a rezsicsökkentés eredményeként, ami nem tartható fenn. Ráadásul – teszi hozzá Zdeborsky György - az MNB leginkább a devizahitelesekkel szúr ki. 270–275 forintos euró- és 210–215 forintos svájcifrank-árfolyam lenne egészséges a magyar gazdaságnak, s akkor nem lenne probléma a devizahitelesekkel sem. Az árfolyamgát erőszakolásával sem értek egyet, a végtörlesztést pedig a devizahiteles parlamenti képviselők főként maguknak találták ki.”
Az interjút – amelyben szó esik még egyebek mellett a hitelpiaci helyzetről és a jogbiztonságról – a HVG e heti számában olvashatják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.