Méltányos tehermegosztást ígér a kormány a közműszolgáltatók és a fogyasztók között. Ez azt jelenti, ahol eddig a fogyasztót terhelték a költségek, ott a jövőben a szolgáltatót terheli a költségek legalább 50 százaléka – olvasható a Kormányzati Információs Központ közleményében, amelyet a szerdai kormányülés után adtak ki.
A tehermegosztás a lakosságot, civil szervezeteket, önkormányzatokat és a vállalkozásokat érinti a teljesítménybővítéssel, a fejlesztési hozzájárulással, a hálózatbővítéssel, csatlakozással, bekötéssel, mérőhely-kialakítással kapcsolatos területeken. Kivételt képeznek azok a területek, ahol a fogyasztót már eddig is nagyobb kedvezmény, vagy teljes díjmentesség illette meg.
Például a villamos energia tekintetében a lakosság esetében 32 amper igényig a csatlakozás díjmentes. Ezen igény túllépése esetén többletdíj keletkezik, amelyre vonatkozik a fentiekben a szolgáltatót terhelő minimum 50 százalékos tehermegosztás érvényes – magyarázzák a közleményben.
Távhőszolgáltatás területén fejlesztési hozzájárulást a lakossági fogyasztók továbbra sem fizetnek.
A földgázhálózatra való csatlakozáskor továbbra is a szolgáltató viseli a csatlakozási költségeket a fogyasztásmérő berendezéssel együtt.
Egyes területeken a kormány újabb vizsgálatokat rendelt el. Itt példaként említik azt, hogy az önkormányzatok akár több százezer forintos fejlesztési hozzájárulás befizetését is előírhatták az embereknek a vízgazdálkodásról szóló törvény vagy helyi rendelet alapján – ez is vizsgálandó terület lesz.
A víziközmű-szolgáltatással kapcsolatban a csatornázott településeken az előírt bekötési (ivóvíz és szennyvíz) költségeket szintén felülvizsgáltatja a kormány.
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár a Délmagyarországnak adott interjújában azt mondta, hogy támogatná a távfűtés alapdíjának legalább ötvenszázalékos mérséklését.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.