2014. február. 26. 21:35 MTI Utolsó frissítés: 2014. február. 26. 21:40 Gazdaság

Átlépte az álomhatárt a nagy tőzsdei cégek osztaléka

Átlépte az ezermilliárd dolláros határt a tőzsdén jegyzett részvénytársaságok által kifizetett osztalékok összesített értéke a Henderson Global Investors brit alapkezelő társaság felmérése szerint.

A cégek tavalyi teljesítménye után világszerte 1027 milliárd dollár jár a részvényeseknek - derült ki a német sajtóban ismertett felmérésből. A részvénytársaságok az utóbbi években világszerte egyre több osztalékot fizetnek, a 2010-es üzleti évben elért eredmény után 765 milliárd dollár, 2011-re 928 milliárd dollár, 2012-re 999 milliárd dollár volt az osztalék.

A tavalyi több mint ezermilliárd dollár nagyjából egyharmadát, 302 milliárd dollárt amerikai cégek fizetik ki. A kanadai részvénytársaságokkal együtt Észak-Amerika részesedése 340,4 milliárd dollár. A tőzsdén jegyzett európai cégek együtt összesen ugyancsak 302 milliárd dollár osztalékot fizetnek a 2013-ban elért eredményből, de a kontinensen nagyok a regionális eltérések.

Így a teljes összeg felét brit és francia vállalatok részvényesei kapják, az euróövezeti válságot megszenvedő országokban pedig igen kevés osztalékot fizetnek a tőzsdei cégek.

Világszerte a legtöbb osztalékot - 11,8 milliárd dollárt - a Royal Dutch Shell brit-holland olajtársaság fizeti. A második helyen holtversenyben az amerikai Exxon Mobil olajtársaság és az Apple áll 10,9 milliárd dollárral, utánuk a China Construction Bank következik 10,4 milliárd dollárral. 

Ágazatok szerinti bontásban a pénzügyi szektor áll az élen 217,6 milliárd dollárral, a második az energetika 124,9 milliárd dollárral, a harmadik a fogyasztási cikkeket gyártó és forgalmazó cégek szektora 102,5 milliárd dollárral. A Henderson Global Investors a tőzsdei érték alapján felállított globális cégrangsor első 1200 tagja eredményeinek elemzésével és becslésekkel állította össze a felmérést.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.