2013. december. 19. 13:51 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. december. 19. 13:49 Gazdaság

Felemás a magyar áfatörvény-módosítás?

Változnak január elsejétől az áfamentes termékexportra vonatkozó szabályok. A módosítás szerint ha a teljesítést követő 90 napon túl hagyja el a termék az országot, de 360 napon belül megtörténik a kiléptetés, akkor az adóköteles számlát utólag adómentesre lehet módosítani. A vállalkozások számára kedvező változás ellenére továbbra is kérdéses, hogy a vonatkozó szabályok mennyiben felelnek meg az európai uniós előírásoknak. A mai napon hirdette ki ítéletét az Európai Bíróság egy eddig kevés visszhangot kapott, releváns magyar áfaügyben – írja az Adózóna.

A harmadik országba irányuló termékértékesítések, csak akkor lehetnek áfamentesek, ha a termékek harmadik ország területére történő kiléptetése legfeljebb 90 napon belül megtörténik. Ha mégsem történik meg a kiléptetés, és az értékesítő nem rendelkezik kiléptetési okmánnyal, korrigálnia kell az adómentesen kiállított számláját, s az áfát pótlólag önellenőrzésen keresztül rendeznie kell a költségvetés felé.

90 nap nagy idő, ám sok, jelentős nemzetközi forgalmat bonyolító vállalkozásnak ez mégsem elegendő. Különösen akkor, ha a kiviteli vámeljárást végző kiléptető vámhivatal valamelyik másik tagállamban található, illetve, ha a fuvarozást, kiléptetést nem az értékesítő fél vagy az ő megbízásából végzik. Ezt a problémát igyekszik megoldani 2014. január 1-jétől a termékexport adómentességének szabályait kiegészítő rendelkezés – írja az Adózóna. Az egyik feltétel, az, hogy a terméknek a közösség területét (nem csak Magyarország területét) az értékesítés teljesítésekor, de legfeljebb a teljesítés napját követő 90 napon belül el kell hagynia.

További részleteket a szabályozásról, illetve az Európai Bíróság ítéletéről ide kattintva olvashat.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.