Nem kímélte a német gazdaságpolitikát Washington
Élesen bírálta az amerikai kormány a német gazdaságpolitikát; Washington szerint Németország "exportfüggősége" árt a világgazdaságnak, ezért Berlin jobban tenné, ha a belföldi keresletet élénkítené. A német kormány visszautasította a kritikát.
"A német belföldi kereslet lassú növekedése és a kiviteltől való függés akadályozza az egyenlőtlenség mérséklését az euróövezeten belül" - írta az amerikai pénzügyminisztérium helyi idő szerint szerdán a kongresszusnak elküldött féléves jelentésében.
Ezzel egyidejűleg - folytatódik a dokumentum - "az euróövezet sok tagállamára erős nyomás nehezedik, hogy fogja vissza a keresletet, és csökkentse a behozatalt". Az eredmény deflációs tendencia az euróövezetben és az egész világgazdaságban - áll az amerikai jelentésben. A dokumentum megjegyezte, a német kereskedelmi mérleg többlete 2012-ben még Kínáénál is nagyobb volt.
A német kormány visszautasította a bírálatot. A kereskedelmi mérleg többlete azt jelzi, hogy versenyképes a német gazdaság, és külföldön van kereslet a minőségi német termékek iránt - közölte a berlini gazdasági minisztérium. Más EU-tagállamok ipara is profitál a német export növekedéséből - mutatott rá Stefan Mair, a német iparszövetség vezetőségi tagja.
Megfigyelők rámutattak: az amerikai bírálatban az egyedüli új elem a pénzügyminisztériumi jelentés erős nyelvezete. Ez egyesek szerint a nemrégiben kipattant német-amerikai lehallgatási botránnyal függ össze. A botrány azután robbant ki, hogy kiderült, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) valószínűleg lehallgatta Angela Merkel német kancellár mobiltelefonját.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.