2013. október. 31. 18:40 MTI Utolsó frissítés: 2013. október. 31. 18:37 Gazdaság

Nem kímélte a német gazdaságpolitikát Washington

Élesen bírálta az amerikai kormány a német gazdaságpolitikát; Washington szerint Németország "exportfüggősége" árt a világgazdaságnak, ezért Berlin jobban tenné, ha a belföldi keresletet élénkítené. A német kormány visszautasította a kritikát.

"A német belföldi kereslet lassú növekedése és a kiviteltől való függés akadályozza az egyenlőtlenség mérséklését az euróövezeten belül" - írta az amerikai pénzügyminisztérium helyi idő szerint szerdán a kongresszusnak elküldött féléves jelentésében.

Ezzel egyidejűleg - folytatódik a dokumentum - "az euróövezet sok tagállamára erős nyomás nehezedik, hogy fogja vissza a keresletet, és csökkentse a behozatalt". Az eredmény deflációs tendencia az euróövezetben és az egész világgazdaságban - áll az amerikai jelentésben. A dokumentum megjegyezte, a német kereskedelmi mérleg többlete 2012-ben még Kínáénál is nagyobb volt.

A német kormány visszautasította a bírálatot. A kereskedelmi mérleg többlete azt jelzi, hogy versenyképes a német gazdaság, és külföldön van kereslet a minőségi német termékek iránt - közölte a berlini gazdasági minisztérium. Más EU-tagállamok ipara is profitál a német export növekedéséből - mutatott rá Stefan Mair, a német iparszövetség vezetőségi tagja.

Megfigyelők rámutattak: az amerikai bírálatban az egyedüli új elem a pénzügyminisztériumi jelentés erős nyelvezete. Ez egyesek szerint a nemrégiben kipattant német-amerikai lehallgatási botránnyal függ össze. A botrány azután robbant ki, hogy kiderült, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) valószínűleg lehallgatta Angela Merkel német kancellár mobiltelefonját.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.