Gazdaság hvg.hu/MTI 2013. szeptember. 16. 11:43

Válaszolt az ügyészség a Mol-vezér ügyében a horvátoknak

A Legfőbb Ügyészség megadta a választ a horvát ügyészség ismételt jogsegélykérelmére Hernádi Zsolt Mol-vezér ügyével kapcsolatban. További részleteket egyelőre nem közölt az ügyészség.

A Horvát Köztársaság Államügyészsége Korrupció és Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala Hernádi Zsoltot érintő ismételt jogsegélykérelmét – amelyet a Horvát Köztársaság Igazságügyi Minisztériuma Magyarország Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumának küldte meg, ahonnan azt a Legfőbb Ügyészséghez továbbították – a Legfőbb Ügyészség elbírálta, a jogsegélykérelemre a választ megadta – közölte hétfőn Fazekas Géza sajtószóvivő.

MTI / Beliczay László

A Legfőbb Ügyészség a válaszát – a horvát igazságügyi szerveknek való továbbítás érdekében – a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak küldte meg – tette hozzá. További részletek nem derülnek ki a közleményből.

Mint arról beszámoltunk: zajlik a jogi értelmezés Hernádi Zsolt "kiadatásának" ügyében. Szakértők szerint ideig-óráig még húzhatják az időt a magyar hatóságok Hernádi ügyében, de a Mol-vezérnek végül el kell mennie egy horvátországi kihallgatásra. Ellenkező esetben a horvátok uniós tagállamként elfogathatják.

Az ügyészség korábban azt közölte, hogy az úgynevezett Mol–INA-ügyben a horvát ügyészség 2011. júniusi jogsegélykérelmében a Mol Nyrt. igazgatósági elnökének gyanúsítottkénti kihallgatását kezdeményezte a magyar ügyészségnél. Arra hivatkoztak, hogy két ciprusi bejegyzésű gazdasági társaság 2009 júniusában – egy svájci bejegyzésű társasággal kötött tanácsadói szerződéseik útján – tízmillió euró (mintegy hárommilliárd forint) vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanadernek, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol–INA vállalat irányításában.

A Legfőbb Ügyészség 2011 júliusában arról tájékoztatta a horvát ügyészséget, hogy a jogsegélykérelemben foglaltakat nem áll módjában teljesíteni, mivel az a Magyar Köztársaság biztonságát veszélyeztetné. Egyúttal feljelentésként értékelték a jogsegélykérelmet, és a Központi Nyomozó Főügyészség nyomozást rendelt el nemzetközi kapcsolatban kötelességszegésre irányuló vesztegetés bűntettének gyanúja miatt. A nyomozás során 2012 januárjában megállapították, hogy a Mol Nyrt. érdekkörében nem valósult meg a horvát ügyészség által felvetett bűncselekmény.

Horvátország európai uniós csatlakozása után a korrupció és a szervezett bűnözés elleni fellépést irányító horvát ügyészség (USKOK) arról adott hírt, hogy a csatlakozás – a tagországok között a büntetőügyekben megvalósuló igazságügyi együttműködés – új feltételeket teremtett ahhoz, hogy biztosítsák Hernádi Zsolt megjelenését a vizsgálati eljárásban. Erre hivatkozva kérték nemzetközi jogsegély keretében, hogy nyújtsák át az első kihallgatásra szóló idézést a gyanúsítottnak. Közölték azt is, július 4-én döntöttek arról, hogy folytatják a tavaly decemberben leállított nyomozást Hernádi Zsolt ellen.

A zágrábi megyei bíróság tavaly novemberben első fokon háborús nyerészkedés, hivatali visszaélés és vesztegetés miatt tíz év börtönre ítélte Ivo Sanader volt kormányfőt. Az egyik vádpont szerint Sanader a magyar Mol olajipari társaságtól tízmillió euró kenőpénzt kapott, hogy ennek fejében a Mol irányítói jogokat szerezzen az INA felett. Ivan Turudic bíró az ítélet indoklásában egyebek között azt állította, hogy a horvát kormány és a Mol által kötött megállapodások kárt okoznak Horvátországnak.

A Mol akkor visszautasította a Sanader-ítéletben elhangzottakat, és közölte, soha nem korrumpált egyetlen politikust sem, és nem adott pénzt azért, hogy megszerezze az INA irányítási jogait. Zágrábi lapértesülések szerint szeptember 25-ére idézték be kihallgatásra Hernádi Zsoltot. A horvát ügyészség őt érintő újabb jogsegélyi megkeresésesét válaszolta meg most a Legfőbb Ügyészség.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.