Korlátozza a megújuló energiaforrások állami támogatását a cseh kormány - mondván: a terheket nem bírja az ipar és a lakosság. Nem a zöldenergiát, az extra támogatást fogják vissza.
Ahhoz, hogy Csehország 2013 végére teljesíteni tudja az Európai Unió felé tett zöldenerigás vállalásait, korábban olyan támogatási politikát fogadott el, ami mára (részben a gazdasági válság hatátára az árampiaci árak kontinentális csökkenése, illetve a fogyasztás visszaesése következtében) fenntarthatlanná tette a rendszert.
A 2010 után, pár év alatt megnégyszereződő, az ez év évégre 2000 MWh méretűre hízó, napenergiával termelt villamos energia mennyiség finanszírozása a korábbiak tízszeres terhét rótta a fogyasztókra. Az ipari fogyasztók több mint 160 milliárd koronát, a háztartások 35 milliárd koronát, azaz összesen több mint 7,5 milliárd eurót fizettek ki erre. A cseh kormány, amely korábban ezt a szigorítást (időben) elmulasztotta, a napokban a támogatási rendszer drasztikus megváltoztatásáról döntött.
„Úgy döntöttünk, hogy kiegyenlítjük a villamos energia árait Úgy gondoljuk, hogy mindenki tetszésére válik ez, azoknak is, akik napkollektorokat üzemeltetnek” - mondta a prágia rádiónak Jirí Cienciala kereskedelmi és ipari miniszter.
A napenergia-adót 26 százalékról most 10 százalékra vinnék le - így korlátozva a nap-áram árát. A 2014. január 1. után beüzemelendő napenergia és biogáz üzemekkel kapcsolatban pedig azt tervezik, hogy nekik már nem juttatnak támogatást. Más megújulók, mint a víz-, és szélenergiával működő üzemek pedig 2015-től kellene, hogy önállóan megéljenek. A fogyasztók által fizetett támogatást is csökkentené az állam: a mai 583 koronáról 495 koronára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.