A panamai külügyminiszter szerint a kínaiak által Nicaraguába tervezett, Közép-Amerikát átszelő csatorna nem vetélytársa a Panama-csatornának, mivel ezt a vízi útvonalat jelenleg épp bővítik. Ráadásul a másik amerikai országba tervezett csatorna megtérülése sok időt venne igénybe, a Panama-csatorna pedig már kész van.
A panamai külügyminiszter szerint a kínaiak által Nicaraguába tervezett, Közép-Amerikát átszelő csatorna nem vetélytársa a Panama-csatornának, mivel ezt a vízi útvonalat jelenleg épp bővítik - írja a Financial Times feltörekvő piacokkal foglalkozó blogja, a Beyondbrics. A bővítés költsége 5,25 milliárd dollárra rúg, mellyel 2015-re megdupláznák a csatorna kapacitását. Panama azért sem tekinti vetélytársnak a Nicaragua-csatornát, mivel ők már rendelkeznek fejlett kikötői infrastruktúrával és szabadkereskedelmi zónával is.
Bár Nicaragua is a potenciális területek között szerepelt, amikor a kontinenst átszelő csatorna építése szóba került a múlt század elején, ám végül Panama lett a befutó. A csatorna jelenleg a közép-amerikai állam GDP-jének 10 százalékát termeli meg, a panamai államkincstárba pedig 1 milliárd dollár kerül a vízi út üzemeltetéséből származó adókból.
Panamának ráadásul van egy nagy előnye. A Panama-csatorna bekerülési költsége Nunez Fábrega külügyminiszter szerint már megtérült, míg a másik, még csak terv szintjén létező csatorna 40 milliárdos építési költségét még ki kell termelni, ez meg akár 200 évet is igénybe vehet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.