2013. július. 11. 12:26 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 11. 12:26 Gazdaság

Már nem olyan fontos az OPEC, mint egykor

Az észak-amerikai palaolaj megjelenése drámaian megváltoztatta a világ olajellátásáról az utóbbi évtizedekben kialakult képet, a Kőolajexportáló Országok Szervezetének szerepe nem nő, hanem csökken az OPEC-en kívüli államok javára - áll a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) csütörtökön közzétett jelentésében.

A világ olajszükséglete 2014-ben napi 1,2 millió hordóval emelkedik az idei 0,93 millió után, az OPEC-en kívüli országok termelése viszont ennél nagyobb mértékben bővül - közölte az IEA. Következésképpen az OPEC olaja iránti kereslet jövőre napi 29,4 hordóra csökken az idei 29,6 millió hordóról. Az OPEC jelenleg napi 30,61 millió hordót termel.

A világ teljes olajkereslete az IEA legutóbbi becslése szerint az idén napi 90,6 millió hordó lesz. Az észak-amerikai kínálat 2014-ben napi egymillió hordóval bővül, és a Brazíliában, Kazahsztánban, Azerbajdzsánban és az Északi-tengeren belépő új mezők termelése várhatóan ellensúlyozza a másutt esetleg bekövetkező termeléscsökkenést. 

Keresleti oldalon továbbra is Kína lesz a meghatározó, ahol napi 385 ezer hordóval 10,3 millióra nő a felhasználás. Az OECD-térségben viszont az idei 0,8 százalék után további 0,4 százalékkal zsugorodik a kereslet.

Az IEA azonban figyelmeztet, hogy geopolitikai és egyéb kockázatok gyorsan megváltoztathatják a képet, ahogy az egyiptomi válság hatására is hirtelen erősen emelkedtek az olajárak.

Maga Egyiptom nem lényeges olajtermelő, de napi 3 millió hordó olaj halad át a Szuezi-csatornán és a SUMED vezetéken, amely összeköti a Szuezi-öbölben lévő Ain Szukhna olajkikötőt a földközi-tengeri Szidir Kedir terminállal. A Szuezi-csatorna esetleges lezárása 15 nappal hosszabbítaná meg az Öböl menti olaj útját Európába.

 

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.