A nemzeti dohányboltoknak köszönhetően meg lehet hekkelni azt a teréz- és erzsébetvárosi szeszrendeletet, mely a vendéglátóhelyeken kívüli kiskereskedelmi egységeknek éjszakára megtiltja a szeszes ital árusítását. Igaz, mindez feltehetően jogszabályellenes, de az egyik érintett önkormányzat egyelőre a füle botját se mozdítja. Kipróbáltuk, működik.
Éjjel fél tizenegy, Király utca. A közelben Budapest nevezetes romkocsmái, de a hvg.hu alkoholkommandója inkább egy nemzeti dohánybolt felé veszi az irányt. Röviddel korábban dobtak ki minket a közeli Roni ABC-ből, mert este tíz után nem adhatnak ki szeszes italt. Itt viszont sikerrel járunk: feltankolunk Kozelből. Ugyanez ismétlődik meg az Aradi utcában, ahol viszont gyümölcsös Sopronira váltunk.
Igaza van tehát „Sajónak”, aki a mikroblogján adta hírül a napokban, hogy az új trafikoknak köszönhetően mégis lehet alkoholt kapni 22 óra után azokban a kerületekben, ahol a kiskereskedelmi árusítást helyi rendeletekben tiltották meg. A fővárosi belső kerületek közül először Terézváros vetemedett erre négy évvel ezelőtt, majd idén februártól Erzsébetváros is csatlakozott a korlátozáshoz.
Rendeletek, melyek nem sokat segítettek
A nagy port felverő önkormányzati rendeleteket annak idején azért hozták, mert ettől remélték az utcai italozás és a vele járó hangoskodás mérséklését. Merthogy a lakók rendszeresen panaszkodtak. A korlátozás a lakossági aggodalmak okát nem szüntette meg, viszont használt a kocsmáknak, melyeknek így végképp nem volt kereskedelmi konkurenciájuk.
Most úgy tűnik, a nemzeti dohányboltok meghekkelik az önkormányzati rendeleteket, miután a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvény (2012. évi CXXXIV. tv.) a nemzeti dohányboltoknak engedélyezi szeszes ital árusítását.
A Király utca páratlan oldalán lévő erzsébetvárosi trafikban a jól szituált eladó joghézagra hivatkozik, majd megnyugtat, hogy most ugyan csak sör van, de később lesz más is. Kérdés: mennyire válnak a trafikok majd napközben is alkoholbeszerzési hellyé vagy inkább az éjszakai kaszára alapozzák az üzleti elképzeléseiket? Az Aradi utcai dohánybolt eladója öntudatosan jelenti ki, nekik engedélyük van az árusításra, nem úgy, mint a kerület minden más kiskereskedelmi egységének.
Azért a történet nem ilyen egyszerű.
Ördögi kör
A nemzeti dohányboltok nem tartoznak az önkormányzatok hatásköre alá, működésükkel kapcsolatban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az illetékes – válaszolta megkeresésünkre Erzsébetváros önkormányzata. A NAV-tól aztán visszairányítottak az érintett önkormányzatokhoz, arra hivatkozva, hogy a megszerzett alkoholárusítási jog korlátozásáról ők tudnak érdemben nyilatkozni. Ugyanezt mondták el a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamaránál.
A furcsa az egészben az, hogy minden bizonnyal az utóbbiaknak van igazuk, tehát Erzsébetváros helytelenül rázza le magáról annak a rendeletnek a betartatását, amit ő hozott. "A hierarchia elve szerint a dohánytörvény áll magasabb szinten az önkormányzati rendeletekhez képest, ugyanakkor a speciális szabályozás felülírja az általánosat" – magyarázta megkeresésünkre Vértesy László, közigazgatási jogász.
A jogalkotó pedig ezúttal nem is követett el hibát, nem hiányoznak jogszabályi útmutatások: a már idézett, a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvény utal a 2005-ös kereskedelmi jogszabályra, amely egyrészt definiálja, mi számít szeszes italnak, másrészt felhatalmazást ad, hogy az önkormányzatok az éjszakai nyitva tartást (22-06 óráig) korlátozzák (6.§ 4.)
Ezt a képviselő-testületek úgy érvényesítették, hogy az üzleteknek be kell zárniuk, amennyiben nem zárják el a szeszes italokat 22 óra után.
Melyik önkormányzat veszi először a bátorságot?
Kicsit úgy néz ki tehát a dolog, mintha az önkormányzatok vagy nem tudnák, hogy mi a dolguk, vagy egyszerűen nem mernének szembe menni a kormány által kitalált intézmény szerzett, és ebben az esetben illegálisan gyakorolt jogaival. Mindenesetre érdekes helyzetet teremtene, ha az önkormányzatok elkezdenék megbírságolni a nemzeti dohányboltokat, vagy többszörös jogsértés esetén kezdeményeznék a bezárásukat.
Bár arról még szó sincs, hogy szeszes italt kizárólag nemzeti dohány- (és alkohol)boltban lehessen venni, az tény, hogy az önkormányzati rendelet figyelmen kívül hagyása a trafikok esetében jelentős versenyhátrányba sodorja a többi kiskereskedelmi árusítóhelyet. Ez pedig akár a Versenyhivatal figyelmét is felkelthetné.
Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Nem bánja meg!
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.