FT: befogták a sajtó száját a kínai vezetők
A gazdasági sajtónak és a médiának körbeküldött utasításban tiltották meg a kínai propagandahatóságok a kínai pénzügyi rendszerben kialakult szűkös likviditás körüli "rosszhiszemű felhajtást" – írta a szerdai Financial Times.
A londoni gazdasági napilap által megszerzett leirat szerint a kínai médiának arról kell jelentéseket közölnie, hogy a hazai piacokon "garantált" az elégséges likviditás, és a kínai monetáris politika "nem feszes", hanem "szilárd".
A kínai médiának emellett mindenre kiterjedően ismertetnie kell a jelenlegi kínai gazdasági helyzet "kedvező aspektusait", erősítendő a piaci bizalmat.
A hatósági utasításban előírják azt is, hogy a kínai médiának és a sajtónak "pozitív irányú útmutatást" kell adnia a közvélemény számára, "azonnal és pontosan, pozitív hangvételben" el kell magyaráznia a kínai jegybank által tett lépéseket – írta a Financial Times.
A kínai részvénypiacok a múlt héten másfél nap alatt több mint 10 százalékot zuhantak a bankközi hitelpiacon kialakult szűkös likviditás híreire, bár később enyhült a hangulat, miután kínai központi bank bejelentette, hogy kész likviditásinjekcióval ellátni a szorult készpénzhelyzetbe került bankokat.
A kínai pénzügyi rendszerben halmozódó kockázatokra már jó ideje folyamatosan hívják fel a figyelmet nagy londoni elemző és befektetési házak is.
A Moody's Investors Service legutóbbi helyzetértékelésében azt állapította meg, hogy egyre nagyobb kockázatokat jelent a kínai pénzügyi rendszeren belül az úgynevezett árnyékbankok növekvő súlya. A Moody's szakértőinek becslése szerint a szabályozott kínai bankszektoron kívüli pénzügyi szolgáltatók által terjesztett hiteltermékek állománya - csak e szolgáltatók alaptermékeit tekintve - 2012 végén elérhette a 21 ezer milliárd jüant, ami a tavalyi kínai hazai össztermék (GDP) 39 százalékának felelt meg.
Hasonló kockázati megfontolások miatt minősítette le nemrég egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings a hazai valutában fennálló kínai államadósság besorolását, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a kínai gazdaságba kiáramló hitelmennyiség meredek emelkedése miatt nőttek a kínai pénzügyi stabilitást fenyegető kockázatok.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi szolgáltató csoport, a Barclays legutóbbi vizsgálatakor azt a kérdést tette fel a felmérésbe bevont japán intézményi kötvénybefektetőknek, hogy szerintük mely térségek jelentik a legnagyobb kockázatot a világgazdaságra. A válaszadók 79,4 százaléka Kínát nevezte meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.