2013. május. 17. 09:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 17. 10:44 Gazdaság

A devizahitelesek többsége bajban van

A deviza jelzáloghiteleknek már csak kevesebb mint a felénél nincs (legalább kilátásban) semmilyen törlesztési probléma. A helyzet azonban még romolhat, hiszen egyre több adóst a harmadik menetben "mentenek" a bankok.

Minden előzetes várakozás ellenére az idei első negyedévben a korábbinál jóval nagyobb arányban csúsztak meg az adósok a törlesztéssel – írja Azénpénzem.hu pénzügyi portál. Az OTP-nél 2013. március végén az egy évvel korábbi 14,5 százalékkal szemben a deviza jelzáloghitelek 19,2 százalékánál nem tudták fizetni az ügyfelek a részleteket több mint három hónapja. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint deviza lakáshitelek között már magasabb annak a tartozásnak az aránya, amelynél valamilyen törlesztési gond merülhet fel. A szabad felhasználású jelzáloghitelek között csak nem egészen a kölcsönök egyharmada tartozik a problémamentes kategóriába.

Negatív rekordokról a deviza lakáshiteleknél és másutt is szó lehet. Az MNB statisztikái alapján a banki adóssegítő programok között az idei első negyedévben 44,2 százalékra rúgott a 90 napon túli késedelem. A pénzügyi portál érdeklődésére több banknál is elismerték: számos ügyfelük hitelét már háromszor is átalakították. Ugyanakkor más adósságoknál is probléma lehet. A hitelboom idején ötéves türelmi idővel is adtak a bankok jelzálogkölcsönt. Ezek közül pedig egy csomónál éppen mostanában jár le az a moratórium, amelyről az érintettek többsége mintha mit sem tudna.

Az ügy további részleteiről Azénpénzem.hu portálon olvashat!

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.