Kínai mérnökök a Tibeti-fennsíkon végeztek méréseket, és kiderült, van egy 2800 km hosszú öv, amiben óriási mennyiségű lítium rejtőzik.
A kínai állami hírügynökség jelentése szerint nemrég egy olyan lítiummezőre bukkantak a szakemberek, ami csaknem megháromszorozza az ország készleteit, ezzel együtt pedig a globális részesedését is. A lelőhely Tibetben található egy 2800 km hosszú övben, ami spodumenben gazdag. A spodumen egy kemény kőzetérc, ami fontos lítiumforrás.
Az Interesting Engineering azt írja, a spodumenben önmagában 6,5 millió tonna lítium lehet, de a becslések szerint a teljes területről valószínűleg 30 millió tonna is kibányászható. Mindemellett a Tibeti-fennsíkon olyan sós tavakra bukkantak, amelyek 14 millió tonna lítiumot tartalmazhatnak. Ezzel Kína a globális lítiumkészlet 16,5 százalékát birtokolhatja – ez korábban 6 százalék volt.
A felfedezéssel olyan nemzeteket előzhet meg a távol-keleti ország, mint Ausztrália, Bolívia és Argentína. A sorban így már csak Chile előzi meg Kínát.
A lítium alapvető komponense azoknak az elektronikai eszközöknek, amelyek akkumulátorral működnek.
Az Interesting Engineering megjegyzi: 2022-ben Kína gyártotta a világ lítium-ion akkumulátorainak 76 százalékát, az elmúlt két évtizedben pedig jelentős összegeket költött az ország az anyag beszerzésére és a gyártási folyamat bővítésére. Az azonban, hogy Kína behozatalra szorult a lítiumból, jelentősen csökkentette az erre épülő iparágak növekedését.
A mezők felfedezése csökkenti a kitettséget és az importra fordított összeg mértékét.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.