Tech HVG 2025. január. 13. 11:03

Radikálisan csökkenhet a balesetek száma, ha ezt beépítik az autókba – videó

Amerikai kutatók olyan mesterségesintelligencia-modellt készítettek, ami képes megmondani, melyik irányból érkezik egy mentőautó, vagy épp azt, hogy egy gyalogos fog elsétálni az autó előtt.

Különleges mesterséges intelligenciát fejlesztettek az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói. A GenEx (Generative World Explorer) nevű modell képes egyetlen képből egy teljes világot leképezni anélkül, hogy az adott területet előtte be kellene mutatni neki. Az erről szóló tanulmány az arXiv preprint szerveren jelent meg.

A kutatók szerint a GenEx működését úgy kell elképzelni, mint az emberi képzeletet: bár a látótér behatárolt – ebben az esetben egy statikus kezdőkép –, az ember el tudja képzelni, hogy mi lehet ott, ahová épp nem lát el. A modell ezt a képzelőerőt másolja le, a tesztek szerint hatékonyan.

A kutatók által bemutatott videóban jól látni, hogy egy 360 fokos panorámakép betáplálása után a rendszer képes mozogni a térben, és arra is, hogy visszatérjen a kiindulópontra. Mindezt úgy, hogy utóbbi 100 százalékban megegyezik azzal, amit az induláskor látott a rendszer – számolt be róla a BGR.

A fejlesztésnek számos területen lehet hasznát venni. Az egyik ilyen például a közlekedés: egy autóba épített rendszer olyan dolgokra is felhívhatja a sofőr figyelmét, amit magától nem biztos, hogy azonnal észrevenne. Ilyen lehet például, ha egy busz kitakarja az éppen a zebrán átkelő gyalogost, vagy ha a kereszteződéshez közeledve egy közeledő mentőautó szirénáját lehet hallani. Itt a GenEx megmutathatja, hogy melyik irányból érkezik a jármű, így a sofőr is fel tud készülni arra, hogy elsőbbséget adjon neki, a gyalogos pedig nagyobb biztonsággal kelhet át az úttesten.

A kutatók szerint a tesztek kimutatták, hogy a GenEx képességei nem csak elméletiek. A mesterséges intelligencia jelentősen javította az emberi döntéshozatalt bizonyos helyzetekben.

A jövőben a szenzorok által mért adatok, valamint a statikus képek dinamikusra cserélésre valóságosabbá teheti a virtuális világot.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.