2013. május. 06. 18:47 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. május. 06. 20:04 Gazdaság

A britek eladják a nukleáris aranytojást tojó tyúkjukat

Ez is egy interpretációja annak a ma bejelentett döntésnek, mely szerint a britek megválnának egyharmados tulajdonrészüktől az Urenco-ban. Abból a cégből távoznának, amelyik a nukleáris ipar számára lényegében a szent grállt, a dúsított uránt teszi elérhetővé.

Az Urenco nettó 401,5 millió eurós éves eredménye az oka – vagyis az, hogy a cég jelentős haszonnal működik – annak, hogy  a brit gazdasági és energiaügyi miniszter szerint ideje a vállalatból kiszállnia az államnak. A meglehetősen különös indok azzal válik még különsebbé, hogy a nukleáris aranytojást tojó vállalatról van szó, mely a világ egyik vezető cége a szektorban, és melyet jelenleg a brit kormány Hollandiával, illetve a német RWE–E.On-duóval közösen tulajdonol.

Az energiainfó friss posztja szerint a cégnek tavaly 1,6 milliárd eurós forgalma volt, amit a tervek szerint 2025-ig több mint 18 milliárd euróig lehet feltornászni, mivel az Urenco jelenleg 18 ország 50 reaktorüzemeltetőjének szállít dúsított uránt, és a világpiac majd egyharmadát (31%) mondhatja magáénak.

A nagy-britanniai nukleátis atomerőmű-felújítások, és az egész ottani atomenergia-megújítási projekt évek óta döcögnek, legutóbb éppen a németek hagyták ott a szigetországi projektet – a magas költségekre hivatkozva. Az is elképzelhető, hogy a brit kormány az eladásból remélhető haszon mellett a továbbiakban kevésbé demonstratív módon áll majd ki a nukleáris energiatermelés szükségessége mellett.

A NucNuc által közölt hír arra nem tér ki, hogy a brit bejelentésre a tulajdonostársak hogyan reagáltak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.