4,2 kilométer átmérőjű az az aszteroida, ami hamarosan eléri látszólagos fényességének csúcsát. Távcsővel könnyen megfigyelhető az objektum.
Csillagászati szempontból egészen biztosan repülőrajtot vett a 2025-ös év. Amellett, hogy az új év első napjaiban látványos csillaghullást lehetett megfigyelni, hamarosan egy másik objektum miatt is érdemes lesz az eget kémlelni. Az IFLScience beszámolója szerint hamarosan egy 4,2 kilométer átmérőjű aszteroida repül majd el a Föld mellett, ami az elmúlt 100 évben most kerül a legközelebb a bolygónkhoz.
A 887 Alinda nevű égitestet Max Wolf német csillagász fedezte fel még 1918. január 3-án a Heidelbergi Obszervatóriumban. Bár az aszteroidák mérete a 940 kilométer átmérőjű óriástól, Cerestől egészen az alig 2 méteres darabokig terjed, 1 kilométernél nagyobb földközeli objektumokból viszonylag kevés van. A 4,2 kilométeres átmérőjével az Alinda így kifejezetten nagynak számít ezen a téren.
A Virtual Telescope Project magyarázata szerint az aszteroida az öt legnagyobb egyike, amely 15 millió kilométeres távolságon belül közelíti meg a Földet mostantól egészen 2200-ig.
Noha az égitest potenciálisan nem veszélyes a Földre a pályája miatt, a közelsége miatt mégis érdekes: 0,08220 csillagászati egységre kerül a bolygónktól. 1 csillagászati egység a Nap–Föld távolságot jelenti.
Hogy egy kicsit érthetőbb legyen ez a távolság: az Alinda 12,3 millió kilométerre lesz a Földtől, ami 32-szer messzebb van, mint a Hold. Ilyen távolságban az égitest látszólagos fényessége elég nagy lesz ahhoz, hogy a következő 10 napban jól lehessen látni. Ehhez azonban távcsőre vagy egy kisebb teleszkópra is szükség lesz. A legfényesebb január 12-én lesz majd. Az objektumot az Orion és az Ikrek csillagképben kell majd keresni.
Az égitest legközelebb 2087. január 25-én kerül majd közel a Földhöz, akkor azonban távolabb lesz a bolygótól: 0,16633 csillagászati egységnyire.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.